American Express, ödeme işlemlerini kanıtlamakta kullanacağı Blockchain tabanlı sistem için patent başvurusu yaptı.

American Express, Blockchain teknolojisine yabancı bir firma değil. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca şirketin Blockchain teknolojisini açık bir şekilde desteklediğine tanık olduk. Bundan kısa bir süre önce Hyperledger’ın Blockchain teknolojisini, kendi müşteri sadakat programını geliştirmek için kullanan American Express, bunu yapan ilk büyük Amerikan finans kuruluşu olmuştu.

American Express ödeme güvenliğini en yüksek seviyeye çıkartacak

Sadece bu örneğe bile bakarak AmEx’in kısa bir süre içerisinde ne kadar çok yol kat ettiğini görebiliriz. 2014 yılında AmEx CEO’su Ken Chenault, Bitcoin’i şirketi için rakip olarak gördüğünü açıklamıştı. Her ne kadar Bitcoin’i bir rakip olarak görse de, Chenault yine aynı konuşmasında Bitcoin’in bağlı olduğu protokolün, yani Blockchain’in çok önemli bir teknoloji haline geleceğini sözlerine eklemişti.

Patent başvurusunda; Blockchain temelli bu yeni platformdan ödeme isteğini kabul etmesi veya reddetmesi bekleniyor. Alım satım işlemleri Blockchain üzerinde gerçekleşirken, ödeme transferleri gönderici ve alıcının dijital cüzdanları arasında yapılacak.

Patent açıklamasında, bu platformun bir otel, kiralık bir mülk veya ortak mülkiyetin kapısını nasıl açacağı anlatılıyor. Bu güvenliği aşabilmeniz için ödemeyi yaparken kullandığınız kart veya mobil cihazı kullanmanız gerekiyor. Blockchain sizin bu kart veya cihazdan ödeme yaptığınızı onayladıktan sonra asıl erişimi sağlayabileceksiniz.

Patent başvurusunda sistemin nasıl işlediği güzel bir şekilde anlatılıyor olsa da, platformu tamamladıktan sonra American Express’in bu teknoloji planlarına tam olarak nasıl dahil edeceği şimdilik bilinmiyor.