Ant Financial aldığı yatırımlarla değerini 150 milyar dolara yükseltirken, şirket Blockchain’i gelecekte söz sahibi olarak beş önemli teknolojiden biri olarak görüyor.

Alibaba’nın FinTech alanına odaklanan alt şirketi Ant Financial, Blockchain teknolojisinin uzun vadede tüm sektörleri etkisi altına alacak, beş kilit teknolojiden biri olduğunu düşünüyor.

Ant Financial Blockchain departmanı müdürü Zhang Hui, önceki hafta Hangzhou’da düzenlenen TechCrunch International City Event sırasında önemli açıklamalarda bulundu.

Zhang Hui, yapay zeka, güvenlik, IoT ve bulut bilişim ile birlikte, Blockchain’in de şirket tarafından kilit bir teknoloji olarak görüldüğünü belirtti. Ant Financial, Blockchain’i geniş ticari ölçekte uygulamak için bu teknoloji üzerinde aktif olarak çalışıyor.

Zhang Hui adem-i merkeziyetçi ve müdahale edilemez yapısıyla Blockchain’in mevcut durumunu kusursuz olarak nitelendiriyor. Bu iki özelliği sayesinde hassas verileri ve kişisel bilgileri aracılar olmadan, kullanıcılar arasında işleyebiliyor. Yine de ölçeklenebilirlik Blockchain teknolojisinin çözmesi gereken bir konu başlığı olarak karşımıza çıkıyor. Holdingler ve endüstri liderlerini Blockchain sektörüne çekebilmek için, bu sorun üzerine eğilmek gerekiyor.

Ant Financial uzun vadede, Blockchain teknolojisinin şirketin ana iş modeli üzerinde söz sahibi olacağına inanıyor. Ama mevcut finansal altyapılar üzerinde önemli bir etkisinin olması için, kapasitesinin saniyede on binlerce işlemi yapabilecek bir seviyeye çıkarılması gerekiyor.

Ant Financial’ın ana platformu olan Alipay, Çin’in dışındaki Asya ülkelerinde bile popüler bir nakit ödeme alternatifi olarak kullanılıyor. Japonya, Çin, Tayland ve Tayvan dahil olmak üzere, birçok Asya ülkesinde Alipay, Samsung Pay, Android Pay ve Apple Pay’in önünde yer alıyor.

Alipay bu hızlı büyümesi sonucunda geçtiğimiz ay yerel ve küresel yatırımcılardan 10 milyar dolarlık yatırım aldı ve şirketin değeri 150 milyar dolara yükseldi. Ant Financial’ın bu başarısıyla, geliştirilen teknolojiler ve kaynakların önümüzdeki dönemlerde Alibaba tarafından benimsenmesini sağlayabilir.