Uzun süredir devam eden spekülasyonların ardından sonunda beklenen hamle gerçekleşti ve Stellar’ın kar amaçlı yan kuruluşu Lightyear, San Francisco bazlı Blockchain girişimi Chain’i bünyesine kattı.

İki şirket artık bireysel ürünlerini emekliye ayıracak ve “Interstellar” adı verilen tek bir varlık oluşturacak. Yeni oluşum Chain kullanıcılarını Stellar’ın Blockchain platformuna taşıyacak ve kurumların varlıklarını yönetmelerine olanak tanıyacak.

Chain bünyesinde çalışanlar yeni şirkette hizmet vermeye devam edecek

Chain CEO’su Adam Ludwin Interstellar’ın CEO’su olarak görev yapacak. Stellar Development Foundation’ın (SDF) kurucu ortağı Jed McCaleb ise yeni kurulan şirketin CTO’su olarak hizmet verecek. Interstellar, buna ek olarak Chain’in tüm çalışanları yeni şirket bünyesinde toplanacak. Yani herhangi bir işten çıkarma gerçekleşmeyecek.

Şirketler satın alma işleminin detaylarını paylaşmamış olsalar da, Adam Ludwin’e göre, Chain’in bu anlaşmayı kabul etmesinin altında, şirketin sahip olduğu ürünleri Kamusal Blockchain’e taşıma arzusu yatıyor.

“Birkaç yıl önce hizmet vermeye başladığımız zaman, müşterilerimiz kamuya açık bir ağa hazır değildi. Üç yılın sonunda isteklilik arttı ve kamu ağları bu süreç içerisinde çok gelişti.”

Stellar tarafında böylece yepyeni bir Blockchain anlaşması kurulmuş oldu. Birkaç hafta önce de, kurumlara odaklanan ve Stellar Blockchain ağından yararlanan bir ödeme sistemi IBM tarafından piyasaya sürülmüştü.