Ernst & Young’ın araştırmasına göre Asya – Pasifik Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmaların büyük çoğunluğu blockchain teknolojisine ve nasıl uygulanacağına dair yeterli bilgiye sahip değil.

Bölgeden 576 katılımcının katıldığı araştırmada tam olarak %68’lik bir kesim blockchain teknolojisi ve uygulamaları hakkında yeterli bilgiye ya da eğitime sahip olmadıklarını kabul etti. EY bu alandaki eğitim eksikliğinin, kurullar ve yöneticilerinin blockchain çözümlerini benimsemeye devam etmelerinin önündeki en büyük engellerden biri olarak görüyor.

Ayrıca ankete katılanların %66’sı blockchain’i kurumlar içine uygulamadan önce fırsatları, riskleri ve faydaları hakkında daha sıkı bir anlayışa ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

EY Asya-Pasifik blockchain lideri Adam Gerrard, Asya-Pasifik’teki şirketler için güvenin kilit bir faktör ve mevcut engel olduğunu düşünüyor. Gerrard, bir işletmenin tüm yöneleriyle günde buna yönelik güven inşa edebilmesi için eğitimin gerekli olduğunu söylüyor.

Blockchain teknolojisinin geniş kitlelerce benimsenmemesinin en önemli faktörü olarak teknolojinin henüz tam olarak anlaşılmamış olması gösteriliyor. Özellikle bu konuya yönelik nitelikli eğitim açığı Blockchain’in ve uygulamalarının potansiyelini baltalıyor.

Geçtiğimiz günlerde IT yöneticilerinin dahi blockchain teknolojisini tam olarak anlamadıklarını paylaşmıştık. Önümüzdeki dönemlerde bu teknolojinin somut uygulamaları çoğaldığında ve konuya yönelik eğitimler açıldığında Blockchain daha geniş kitlelere yayılma fırsatı bulacaktır ancak EY’ın raporu ve benzer birçok araştırmaya göre henüz bu teknoloji tam olarak anlaşılabilmiş değil.