Hollandalı yazılım şirketi Topicus’un yaptığı araştırma, Hollanda’da IT sektöründe çalışan karar vericilerin yarısının blockchain teknolojisini nasıl uygulayacaklarını bilmediklerini ortaya çıkardı.

Computer Weekly’nin haberine göre Hollanda blockchain teknolojisinin potansiyelinden faydalanma konusunda geri kalmış bir ülke değil. Ancak Topicus’un yaptığı araştırmada görülüyor ki şirketlerin bilgi teknolojileri departmanında çalışan yöneticilerin büyük bir kısmı hala bu teknolojinin tam olarak nasıl çalıştığını anlamış değil.

Topicus’un araştırmasına katılanların %12’si blockchain teknolojisinin nasıl çalıştığını bilmediğini itiraf etti. Buna karşın %38’lik bir kesim Blockchain’in şirketlerine, mevcut teknolojilere oranla daha fazla katma değer sunabileceğini düşünüyor.

Özellikle 250’den fazla çalışanı bulunan ve finansal hizmetler piyasasında aktif olan büyük şirketlerin hali hazırda birçok Blockchain projesinde yer aldığı görülüyor. Rapora göre üç finansal hizmet sağlayıcıdan en az biri Blockchain projesi geliştiriyor. Bunların çoğunluğu ise henüz araştırma aşamasında.

Topicus CEO’su Daan Dijkhuizen, IT sektöründe çalışan birçok kişinin merkezi olmayan yapılar konusunda düşünmekte zorlandığını söylüyor. Büyük şirketlerin her ne kadar bu teknolojiyi uygulama konusunda istekli oldukları görülse de Dijkhuizen hala bu teknolojinin tam olarak anlaşılmadığını söylüyor. Dijkhuizen konuya yönelik: “Araştırmamız gösteriyor ki ülkemizdeki IT sektöründeki yöneticilerin %53’ü blockchain teknolojisinin ne olduğunu açıklayamıyor. Sadece %2,5 oranında bir kesim blockchain teknolojisi çok iyi tanıyor ve nasıl uygulanması gerektiğini biliyor.” ifadelerini kullandı.

Günümüzde blockchain teknolojisinin benimsenmeyişinin en büyük nedeni olarak hala teknolojiyi tam olarak anlayamamış olmak geliyor. Sadece Hollanda değil, tüm dünya için geçerli olan bu sorun çeşitli eğitim programlarıyla, workshop’larla ve konferanslarla giderilmeye çalışılıyor. Bunun yanı sıra halk seviyesinde gerçek bir ihtiyacı karşılayan Blockchain çözümleri de bu teknolojinin benimsenmesine katkı sağlayacak önemli unsurlardan biri.