Asyalı e-ticaret devi Qoo10, yeni yıla vergisiz e-ticaret ile girecek. Blockchain sistemi üzerine inşa edilen e-ticaret projesinin 1 Ocak’ta yayına girmesi planlanıyor. Blockchain kullanarak maliyetlerini düşüren firma, satıcılarından aldığı yüzde 10’luk komisyonu almayacak, gelir modelini ise tamamen reklamlar üzerine kuracak.

QuuBe ismindeki yeni e-ticaret sitesi kullanıcılarına hizmet vermeye “Q Coin” adındaki kendi kripto parasıyla başlayacak. Q Coin’ler, 7-Eleven mağazalarından satın alınabilecek ve yalnızca QuuBe platformunda kullanılabilecek. Kripto paranın değerini korumak isteyen firmanın, diğer kripto paraların kullanımına ise izin vermeyeceği düşünülüyor.

Blockchain teknolojisinin nimetlerinden biri olan akıllı kontratları kullanan firma, yönetim süreci maliyetlerinde büyük tasarruf etti. Qoo10, bu sayede satıcılarından aldığı yüzde 10’luk komisyonu yeni sitesinde almayacak. Sitede ayrıca geleneksel e-ticaret platformlarında alınan vergiler de alınmayacak. Tüm bunlar Blockchain teknolojisinin maliyetleri düşürmesi sayesinde gerçekleşiyor.

CCN’in haberine göre firma, yeni e-ticaret platformunun gelir modelini reklamlar üzerine inşa edecek. Satıcılar internet sitesi ve mobil uygulama üzerinde, onlar için ayrılmış reklam alanlarına reklam verebilecek. Qoo10 CEO’su Ku Young Bae gelişmelerle ilgili olarak:

“Paramızı genelde bankaya yatırırız, özel şirketlerdeki cüzdanlara değil. Şirketler soyulabilir, verilerinizi değiştirebilir ve paranızı çalabilir. Cüzdanınızın emin ellerde olduğuna güvenmek zordur. Blockchain bu sorunları çözüyor, çünkü Blockchain cüzdanlarına sadece erişebiliriz, üzerlerinde değişiklik yapamayız.” diye konuştu.

Firma gelecek iki yıl içinde bir milyar dolarlık brüt satış hacmine ulaşmayı hedefliyor. İşlemlerini kendi kripto parası Q Coin ile yapacağından, paranın değer kaybetmemesi firma için oldukça önemli. Şu günlerde 1 Q Coin, 1 Amerikan Doları ediyor. Firma bu değeri daha da artırma niyetinde. Qoo10, pazarlama çalışmalarına hız vermek için önümüzdeki günlerde müşterilerine 100 bin dolar değerinde Q Coin dağıtacak. Firmanın şimdiki sitesinde günlük 6 milyona varan ziyaretçisi 400 binin üzerinde ürün ile buluşuyor. Ziyaretçiler siteye en çok Hong Kong, Çin, Malezya ve Endonezya’dan erişim sağlıyor.