Dünya genelinde Blockchain ve kripto paralar ile ilgili alanlarda iş alanları hızla artarken, Asya’da her geçen gün daha fazla kişi geleneksel sektörlerden bu alanlara kayıyor.

Bitcoin gibi kripto paraların temelini oluşturan Blockchain teknolojisi, değiştirilemeyen işlemlerin dijital bir kaydı olarak ifade ediliyor. Blockchain değiştirilemez ve şeffaf yapısıyla sadece finans sektörü değil, birçok farklı sektörde aktif olarak kullanılıyor. Bu teknoloji özellikle son iki yıldır hem yeni girişimler hem de köklü şirketler tarafından benimsenmiş durumda.

Blockchain ve kripto paralara olan ilgi her geçen gün artıyor

İş ilanlarının son dönemlerde iyice artması ise sadece bir başlangıç. İstihdam firması Robert Walters’a göre, 2017’den bu yana Asya’daki Blockchain ve kripto parayla ilgili iş kollarının sayısında yüzde 50’lik bir artış yaşandı. Firmaların en çok aradığı kişilerin başındaysa, Python programlama diline hakim geliştiriciler geliyor.

İş dünyasının sosyal medyası olarak kabul edilen LinkedIn üzerinde üstünkörü bir arama gerçekleştirildiğinde bile, IBM’den tutun Binance gibi kripto para devlerine kadar birçok firmanın bu alanlarda personel aradığı görülüyor. Yine dünya ünlü iş arama sitesi Indeed’in başlıca Asya pazarlarından elde edilen veriye göre, iş arayan kişiler arasında da bu alanlar oldukça popüler konumda.

Henüz yeni sayılabilecek bir teknoloji olmasından ötürü, Blockchain alanlarıyla ilgilenen kişiler genellikle farklı endüstrilerden geliyor. Singapur merkezli kripto cüzdanı ve kart girişimi TenX Kurucu Ortağı Julian Hosp ise oldukça ilginç bir noktaya değiniyor:

“Genellikle kripto işi içinden insanlarla çalışmayı tercih etmiyorduk çünkü, kripto para işinin içindeki çoğu kişi tecrübesiz. Kripto para endüstrisine giren çok ama çok az deneyimli insan bulunuyor.”