Malta ve İsviçre’nin kripto ekonomi ve Blockchain dostu bir ortam sunmasıyla yakaladığı başarı sonrası Filipinler, Tayland ve Güney Kore de kendi “kripto vadilerini” kurmak için yarışıyor.

Güneydoğu Asya’da konumlanan Vietnam ve Tayland gibi pek çok ülke, kripto para ekonomisi ve Blockchain ile ilgili gelişmelere yönelik katı bir tutum takınıyordu. Tayland henüz birkaç ay önce kripto para yatırımcılarına ve ticaret platformlarına yüksek vergiler çıkarmaya yönelik niyetini açıklamıştı. Buna karşın, yerel yatırımcının tepkileri ve Filipinler, Japonya gibi ülkelerdeki olumlu faaliyetler neticesinde Tayland da “Blockchain dostu” bir yasal çerçeve oluşturmak üzere çalışacağını açıkladı.

Geçtiğimiz ay Filipinler’in kuzeyinde yer alan Cagayan Ekonomik Bölgesi’nde 25 kripto para borsa lisansı çıkarılacağı ve böylelikle kripto para üzerine iş yapan girişimlere özel ayrıcalıklar tanınacağı belirtilmişti.

Filipinler’in Asya’daki yeni kripto vadisi olmayı hedeflediğini ifade eden FinTechAlliance İcra Kurulu Başkanı Lito Villanueva, Nikkei’ye verdiği bir röportajda 100 milyon dolarlık bir Blockchain merkezinin kurulacağını ifade etmiş ve eklemişti: “Bu girişimler, portföylerine büyük yatırımları da beraberinde getiriyor. Her ülke bu pastadan bir pay almak isteyecektir. Blockchain ve FinTech kurumlarına uygun yasal mevzuatlar ve potansiyel yatırım teşvikleriyle birlikte oyun giderek daha heyecanlı bir hal alacak.”

Güney Kore’nin de kripto para ve Blockchain alanında vites yükselttiği biliniyor. Bu yeni teknolojilere yönelik ilk yasa taslağını oluşturan hükümet, ayrıca gelecek 12 ay içinde başta büyük veri ve Blockchain olmak üzere gelişmekte olan teknolojiler üzerinde çalışan şirketlere 4,4 milyar dolar değerinde yatırım yapacağını açıklamıştı.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarına ev sahipliği yapan Japopnya, Asya bölgesinde Blockchain alanındaki hareketliliğin tetikleyicileri arasında başı çekiyor. Tayland, Güney Kore ve Filipinler’deki çalışmalar ve atılımlar da kıta genelinde kripto ekonominin uzun vadede olumlu yönde ilerleyeceğini gösteriyor.