Amerikan telekomünikasyon devi AT&T Blockchain kullanarak sosyal medyada haritalandırma işlemi yapmak için patent başvurusunda bulundu. Haritalandırma sayesinde sosyal medya kullanıcılarının işlem geçmişleri ve ilgi alanları Blockchain üzerinde kaydedilerek, birçok alanda efektif şekilde kullanılabilecek. Patent başvurusunda, projenin E-ticaret gibi kullanıcı analizinin önemli olduğu alanlarda muazzam değişimler yaratabileceğinin altı çiziliyor.

Patent başvurusuna göre, AT&T’nin yaratmak istediği şey, Blockchain teknolojisini kullanarak sosyal medya takipçilerinin bilgi ve işlem geçmişlerine erişmek. Projenin bilginin paylaşılması, fikirler, kariyer seçimleri gibi farklı kullanım senaryoları üzerinde farklı amaçlarla kullanılabileceği belirtildi.

Proje sayesinde internet kullanıcısının “mikro kültür işlemleri” takip edilmek ve kullanılmak isteniyor. Örnek olarak, belirli bir zamanda, belirli bir yerde bulunan insanlar ve arkadaşlarının ne yaptığı proje için oldukça önemli. Bunun gibi milyonlarca “mikro kültür” verisi, Blockchain teknolojisi kullanılarak güvenli bir şekilde kaydedilecek, analiz edilecek ve ihtiyaç halinde kullanılacak. Cointelegraph’ın haberine göre firma yaptığı patent başvurusunda, özellikle E-ticaret gibi kullanıcı davranışı analizinin büyük önem taşıdığı alanlarda, projenin muazzam değişimler yaratabileceğinin altını çizdi.

AT&T’nin projesiyle benzerlik gösteren başka patent başvuruları da var. Kasım ayında XEROX firması da benzer bir patent başvurusunda bulunmuştu. Patent başvurusuna göre XEROX, Blockchain kullanarak belgeleri kayıt altında tutarak, belgeler üzerinde istenmeyen değişiklikler yapılmasının önüne geçmek istiyor. Amerikan finans servisi devi Amex ise, akıllı telefonla çekilen fatura fotoğraflarını kaydedip iletmek için benzer bir patent başvurusunda bulundu.