Austin Blockchain Topluluğu, Texas Üniversitesi’ne bağlı Dell Tıp Fakültesi ile iş birliğine giderek sağlık alanına yönelik blockchain uygulamaları için çalışacak.

İki kuruluş Austin bölgesindeki yerel blockchain girişimlerinin de buna üye olarak destek verebilmesi için ‘Sağlık Hizmetleri Çalışma Grubu‘ oluşturuyor. Amaç blockchain teknolojisini kullanarak daha isabetli hasta verilerine, sonuçlarına ulaşmak ve sağlık hizmetlerini geliştirmek.

Mart 2018’de kurulan ve 140 yerel blockchain şirketinin bulunduğu Austin Blockchain Topluluğu’nun Genel Müdürü Pete Harris, Austin’deki blockchain girişimcilerinin sağlık alanında bu devrilsel teknolojiyi kullanmak için meslektaşlarıyla iş birliği yapmaktan dolayı heyecanlı olduklarını söylüyor. Harris bu temel amaç doğrultusunda Dell Tıp Fakültesi ile iş birliği yapmaktan da mutluluk duyduklarını sözlerine ekledi.

Blockchain teknolojisinin sağlık hizmetlerine yönelik sunduğu faydalardan birkaçı; tıbbi kayıtların entegre edilmesi, hassas bilgilerin güvence altına alınması, kliniklerin akredite edilmesi, ilaçların doğrulanması ve hasta aktivitelerinin izlenebilmesi. Yapılan iş birliği sonucunda da bu alanlara yönelik geliştirmelerin yapılması bekleniyor.

Dell Tıp Fakültesi CIO’su Aaron Miri konuyla ilgili olarak: “Austin teknoloji sektörünün aktif bir kulukça merkezi. Burada Sağlık Hizmetleri Çalışma Grubunun kurulması ve blockchain şirketlerine yatırım yapılmasıyla birlikte sağlık sistemimizdeki zorlukların üstesinden gelebileceğimizi görmekten dolayı mutluluk duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Blockchain teknolojisi son zamanlarda özellikle ilaçların takibinde kullanılıyor. Bu alandaki şeffaflığı artırarak sahteciliği önleyen teknolojinin sağlık hizmetlerine yönelik sunacağı diğer faydalar gerek sektör içinden gerekse farklı endüstrilerden büyük ilgi görüyor.