Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi (ECB)’nin bir üyesi “kripto para birimlerindeki balonun çökmeye başladığını” söyledi.

Bloomberg’de yer alan bir habere göre; Letonya’nın Riga kentinde düzenlenen bir konferansta konuşan Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi ve Estonya Merkez Bankası Yöneticisi Ardo Hansson dijital para birimlerinin “tamamen saçmalık” olarak artık sona ereceğini belirtti. Hansson konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Bundan birkaç yıl sonra geriye dönüp bakarak böylesine bir masala nasıl inandığımıza ve piyasaların nasıl bu duruma ulaştığına hayret edeceğimizi düşünüyorum.”

Hansson ayrıca dijital para birimlerinin yasadışı faaliyetler için kullanılabileceğine dikkat çekerek kripto yatırımcıların korunmasının önemini vurguladı. Hansson ayrıca dijital varlıklar ile geleneksel düzenlenmiş finansal sektör arasındaki bağlantıların artması nedeniyle finansal istikrar konusundaki endişeleri de paylaştı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi daha önce Estonya’nın ulusal kripto para birimi Estcoin’in kurulmasına yönelik: “Hiçbir üye devlet kendi parasını tanıtamaz; avro bölgesi para birimi avrodur” ifadeleri ile Hansson’a benzer bir söylemde bulunmuştu.

Kripto varlıklar için yapılan bu sert eleştirilerin mevcut kripto para birimlerini hedef aldığını ve arkasındaki blockchain teknolojisine yönelik bir eleştiri getirmedikleri bu noktada önemli bir husus. Finansal teknolojilerin geleceğinde kripto varlıklar veya farklı bir ifade ile blockchain teknolojisi üzerinde, kriptoloji biliminin imkanları kayıtlı hale getirilen varlıklar önemli bir rol oynayacak. Bu rolün ise nasıl belirleneceğini zaman gösterecek.