Avrupalı dört banka, kısa vadeli borç enstrümanları için canlı mutabakat işlemini Corda platformu üzerinde gerçekleştirdi. Blockchain konsorsiyumu R3’ün geliştirdiği platformu kullanan bankalar Commerzbank, ING, Natixis ve Rabobank oldu.

Söylenene göre Natixis anlaşmada finansör rolünü üstlenirken, Rabobank yatırımcı, ING alım satımcı ve emanetçi, Commerzbank ise teknik destek ve mevzuat rehberliği rolünü üstlendi.

Coindesk’in haberinde geçen FinTech Futures raporuna göre, yapılan mutabakat işlemi 100.000 Euro değerinde günübirlik vadeli bir ticari senet anlaşması içeriyor.

Blockchain çözümüyle, müşteriler için alım satım mutabakatlarını hızlandırmanın yanısıra, bankaların operasyonel giderlerinin ve risklerinin de azaltılması hedefleniyor.

ING Para Piyasası ve Merkez Bankası Satış Müdürü Marnix Bruning konuyla ilgili olarak:

“Bu naklen ticaret, ECP’yi daha verimli ve maliyeti düşük olarak dağıtmanın temelini oluşturuyor. Aynı zamanda da hem operasyonel riski ve gideri azaltan hem de direkt mutabakat yapmaya olanak sağlayan gelişmiş bir DLT platformunun kurulması için de bir başlangıç oluyor.” diye konuştu.

Blockchain konsorsiyumu R3 2016 yılında, Blockchain üzerinden ticari senet denemeleri yapmaya çalışıyordu. O sene bir denemesinde, ticari senet işlemlerini modellemek için akıllı sözleşme yöntemini kullanan 40 banka ile anlaşmıştı.

Haziran 2017’de de benzer bir proje duyurulmuş, ABN Amro, Commerzbank, ING ve KBC gibi bankaların katılımıyla Corda üzerinde bir prototip inşa edilmişti.