Avustralya Menkul Kıymetler Borsası, CHESS’e entegre edeceği Blockchain temelli sistemin çıkış tarihini, risk ortamı oluşturmamak amacıyla 2021’e erteledi.

Avustralya Menkul Kıymetler Borsası (ASX), paydaşların endişelerini dikkate alarak, Blockchain bazlı ticaret sonrası ödeme sistemini 2020 sonundan, 2021 ilk çeyreğine erteledi.

ASX sektörden aldığı geri bildirimlere bir cevap olarak, son 25 yıldır çekirdek sistem olarak kullandığı Clearing House Electronic Subregister System (CHESS) için düzenlemeye gitme kararı almıştı. Yapılacak geliştirmelerle birlikte, Blockchain teknolojisinin CHESS’e bir yedek olacak şekilde entegre edilmesi ve ödeme sisteminin tamamen yenilenmesi hedefleniyor.

ASX risk ortamı oluşmaması için projenin çıkışını 2021’e erteledi

Ödeme sağlayıcıları, pazar operatörleri ve simsarlar dahil olmak üzere, paydaşlardan gelen 41 endişeli geri dönüş sonrasında, sistemini Blockchain ile güçlendirme kararı alan ASX, Blockchain teknolojisini CHESS’e entegre edebilmek için kendi zaman çizelgesi üzerinde oldukça agresif bir tutum sergilediğini kabul etti.

Yapılan geri dönüşlerde, çok kısa bir zaman aralığında çok fazla işlevin önerildiği görüşünün hakim olduğunu ifade eden ASX, projenin tehlike altına girmemesi ve risk ortamı oluşmaması için, paydaşlarını dinleyerek zaman aralığını uzatma kararı aldı. Üstelik belirli CHESS özelliklerinin devre dışı bırakılmasıyla, yaklaşık 50 yeni iş gereksinimi oluşacak olması, projenin zaman çizelgesinde değişimler olması gerektiğinin en büyük göstergeleri arasında yer alıyor.

ASX ilk olarak 2015 yılında, CHESS sisteminin maliyetlerini düşürmek ve merkezi olmayan bir yapı oluşturmak amacıyla Blockchain testlerine başlamıştı.