Avustralya, Dijital Ekonomi vizyonunun bir parçası olarak, vatandaşlarının kimlik bilgilerini dijital ortama geçirmek için Blockchain’den yararlanacak.

Avustralya’nın Yeni Güney Galler (NSW) hükümeti, önümüzdeki Kasım ayında, ehliyetlerin dijitalleşmesi için Blockchain teknolojisinden yararlanacağı bir dizi test programı başlatıyor.

Geçtiğimiz Ağustos ayının sonlarında NSW tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, 2019 yılında yapılacak resmi düzenlemeler öncesinde, 140 bin ehliyet sahibi üzerinden ilk testler gerçekleştirilecek. Proje kapsamında, yeni sistemin Blockchain altyapısı, bir Avustralya BT firması olan Secure Logic tarafından sağlanacak.

TrustGrid sistemi sayesinde insanların fiziksel kimlik taşımalarına gerek kalmayacak

TrustGrid olarak adlandırılan bu yeni Blockchain ağı, ilk kez geçtiğimiz yıl hükümet tarafından düzenlenen bir oturumda tartışılmıştı. Yeni programın, sürücü ehliyeti verisini doğrulamak ve saklamak için dağıtık defter teknolojisinden yararlanacak. Kullanıcılar böylece ehliyet bilgilerini mobil uygulama aracılığıyla kolayca kanıtlayabilecek. Sistemin işlemesi halinde artık vatandaşların, polis tarafından yapılan kontroller sırasında veya kulüplere girerken, yaşlarını ve kimliklerini kanıtlamak için fiziksel kimlikler taşımaları gerekmeyecek.

Bu yönde yapılan çalışmalar kapsamında, Mayıs ayında halkın kimlik bilgilerinin Blockchain üzerinde dijital olarak depolanması ve sunulması için özel bir yasa tasarısı getirildi. Kimlik bilgilerinin dijital ortama taşınması, ülkenin Dijital Ekonomi girişiminin bir parçası olarak, Blockchain ve dağıtık defter teknolojisini benimseme hedefiyle uyum gösteriyor.