Avustralya’daki bir federal büro, şirketlerin akıllı yasal sözleşmelere dayalı işlemler gerçekleştirmesine imkan tanıyacak bir Blockchain sistemi geliştiriyor.

Ulusal Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Organizasyonu (CSIRO) tarafından yapılan açıklamaya göre, kurumun araştırma kolu Data61, “Avustralya Ulusal Blockchain’i” (ANB) adını taşıyan platformu test etmek için IBM ve hukuk firması Herbert Smith Freehills ile iş birliği yapıyor.

Geliştirilen teknoloji, ülkede iş yapan şirketlerin önceden belirlenmiş ve Avustralya yasal mevzuatına uygun biçimde tasarlanmış hukuki kurallar çerçevesinde işlemlerini otomatik hale getirmelerini sağlamak için IBM’in desteklediği bir Blockchain ağı üzerinde akıllı sözleşmelerden faydalanıyor. Nesnelerin İnterneti cihazları başta olmak üzere harici veri kaynaklarından kayıt yapabilen akıllı sözleşmeler tasarlayacak olan program, böylelikle belirli şartlar yerine getirildiğinde otomatik olarak yürütme yapacak.

Akıllı sözleşmeler sayesinde şartnameler IoT ile takip ediliyor

Coindesk haberine göre CSIRO sistemin işleyişine örneği inşaat sektöründen veriyor: “İnşaat sahasında bulunan sensörler, sevkiyatın teslim tarih ve saatini kayıt altına alacak. Bu veri, inşaat şirketi ile banka arasındaki akıllı sözleşmeyi otomatik olarak tetikleyecek ve sözleşmede belirlenen koşullara uygun olarak o sevkiyata yönelik ödeme gerçekleştirilecek.”

CSIRO, IBM ve Herbert Smith Freehills tarafından yapılan açıklamaya göre, sistemin pilot aşaması 2018 bitmeden başlayacak ve bu testlere yasal düzenleyiciler, bankalar, hukuk firmaları ve özel sektörden belirli şirketler davet edilecek. Projenin nihai hedefi ise, Avustralya’daki şirketlere dijitalleştirilmiş sözleşmelerden faydalanıp, veri değiş tokuşu yapabilecekleri ve hukuki sözleşmelerin resmiyetini doğrulayabilecekleri bir ağ sunmak.

Data61 daha önce de dağıtık defter teknolojileri üzerine çeşitli çalışmalar yapmıştı. Data61 adına konuşan araştırma bilimcisi Dr. Mark Staples, Avustralya’nın daha üretken çalışması ve yerel inovasyonu körüklemesi için Blockchain’in önemli bir fırsat olduğunu ifade etmişti.