Avustralya, ülkenin en büyük sektörlerinden biri olarak kabul edilen şeker endüstrisinde sahteciliğin önüne geçmek ve kaliteyi artırmak için Blockchain teknolojisinden yararlanma kararı aldı.

Avustralya hükümeti, şeker endüstrisinde şeffaflığı geliştirmek için Blockchain teknolojisini kullanmayı amaçlayan bir girişime 2,25 milyon Avustralya doları fon sağlayacak. Sürdürülebilir Şeker Projesi (Sustainable Sugar Project) adındaki bu girişim, kullanılan şeker kamışlarının kökenlerini ve çiftliklerin sürdürülebilirliğini sınamak için kullanılacak.

Kurulacak sistem, özellikle son dönemde yaşanan sahtecilik olaylarının ardından, tüketicilere kullandıkları şeker konusunda güven sağlamayı amaçlıyor. Avustralya’daki şeker endüstrisi, ülkenin en önemli sektörlerinden biri olarak kabul edildiği için, uygulanacak bu girişim başarılı olduğu takdirde, Blockchain teknolojisi için önemli bir köşe taşını temsil edecek.

Coca Cola gibi büyük şirketler sadece güvenilir üreticilerinden şeker alacak

Queensland Cane Yetiştiricileri Organizasyonu tarafından yönetilen bir girişim olan Sürdürülebilir Şeker Projesi dört yıl için aktif olacak. Şeker kamışı çiftçileri ve endüstri araştırmacıları dahil olmak üzere, şeker endüstrisindeki hissedarları bir araya getirecek olan girişim, sektörün üretkenliği, sürdürülebilirliği ve karlılığına odaklanacak standartlar bulmayı amaçlıyor. Food Navigator Asia’nın 31 Temmuz’daki haberine göre, Cane Yetiştiricileri bu sayede sektördeki verimliliğin on kat artacağına inanıyorlar.

Avustralya Tarım Bakanı David Littleproud, Coca Cola’nın 2020’ye kadar tüm şeker alımlarında sürdürülebilir kaynaklardan besleneceğini açıklayarak girişimin potansiyelini gözler önüne seriyor. Şeker alımı yapan büyük şirketler izlenebilir üreticilerden şeker satın almaya istekli olduğu için, yeni sistemle beraber üreticilerin karlarının artması bekleniyor.

Littleproud’a göre, projenin başarısı Avustralya’nın şeker ihracatını artırmasına da yardım edecek. Blockchain tabanlı platformun dış müdahalelere karşı korumalı olması sayesinde, tüketiciler şekerlerini Blockchain üzerinden geri takip ederek, almış oldukları şekerin en iyi kalitede olup olmadığını her zaman bilecekler.

Blockchain teknolojisi tedarik zinciri yönetimi sektöründe popüler olmaya devam ediyor. Merkezi olmayan yapı, değişmezlik ve şeffaflık, birçok şirket için önemli bir katma değer olarak kabul edildiği için, Blockchain’den yararlanılarak daha hızlı, daha verimli ve daha uygun maliyetli tedarik zincirleri geliştirilebiliyor. Hatta neredeyse her büyük endüstri için Blockchain merkezli tedarik zinciri çözümleri geliştirilmiş durumda. Walmart perakende alanında, Maersk nakliye hizmetlerinde, UPS ve FedEx kargo teslimatında, JD.com ise e-ticaret alanlarında bu teknolojiden büyük oranda yararlanıyor.