Avustralya’da kamuya bağlı kurumlara Blockchain ve otomasyon teknolojilerinin implemente edilmesini kapsayan 740 milyon dolar değerinde projeyi IBM üstlendi.

Avustralya, önümüzdeki beş yıl içinde Blockchain ve otomasyon teknolojilerine ciddi yatırım yapmayı hedefliyor. Bu yatırımların merkezinde ise, 1 milyar Avustralya Doları (yaklaşık 740 milyon ABD Doları) bütçeye sahip beş yıllık teknolojik dönüşüm yer alıyor. Bloomberg’de yer alan habere göre, Avustralya’nın hükümete bağlı organlarında Blockchain ve otomasyon dönüşümünü kapsayan projenin ihalesini ABD merkezli teknoloji şirketi IBM kazandı.

IBM Asya Pasifik Başkanı Harriet Green, basına verdiği demeçte sözleşme kapsamında Blockchain’in ve otomasyon teknolojilerinin içişleri ve savunma bakanlığı gibi federal birimlere uygulanması hedefleniyor. Green ayrıca gelişmekte olan bu teknolojilerin uygulanmasıyla istihdama da katkı sağlanması beklendiğini vurguladı.

Sözleşme kapsamında Avustralya vatandaşlarına ait verilerin daha güvenli ve gelişmiş platformlarda saklanması da IBM’in sorumluluğunda olacak. Hükümetin yaptığı hesaplara göre, teknolojik dönüşüm sayesinde vergi mükellefleri 100 milyon Avustralya Doları’na yakın tasarruf sağlayacaklar.

IBM ve Avustralya hükümeti daha önce de birlikte çalışmıştı. Ancak bu çalışmanın pek de verimli geçtiğini söylemek mümkün değil. Öyle ki, 2016 yılında Avustralya’nın ilk online ulusal nüfus sayımını yapma projesini üstlenen IBM, dört ayrı DDoS saldırısı sonucunda kapanan sistem nedeniyle 30 milyon Avustralya Doları tazminat ödemek durumunda kalmıştı.

Yeni sözleşmede ise IBM ve Avustralya Dijital Dönüşüm Ajansı müşterek bir program oluşturarak, Blockchain, yapay zeka ve kuvantum bilgisayarlar gibi gelişmekte olan teknolojileri uygulamaya alacaklar. Avustralya, bu atılımla 2025 yılına kadar dünyanın en iyi üç dijital devleti arasına girmek istiyor.