Avusturya Blockchain Center’ın (ABC) hizmete girmesiyle beraber, doğu bölgelerinde yepyeni bir girişim başlatılmış oldu. Comet tarafından yapılan açıklamaya göre, ABC’nin Blockchain üzerine yaptığı çalışmalar, Comet Center’ın ilgili bölümleri tarafından sürekli olarak takip edilecek.

ABC, 16 uluslararası şirket dahil olmak üzere, 21 bilimsel kurum, 54 şirket ve 17 ilgili katılımcının bir araya gelmesi ile oluşturuldu. Kurulan bu yeni Blockchain merkezinin ele alacağı konular arasında, Endüstri 4.0, Nesnelerin İnterneti (IoT), finans enerjileri, lojistik sektörü, kamu daireleri ve idari kuruluşlar için hazırlanan uygulamalar yer alıyor.

ABC birçok farklı yeni nesil teknolojiye odaklanacak

WU Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi Kriptoekonomi Araştırma Enstitüsü Başkanı ve ABC Akademik Direktörü Alfred Taudes, kurulan yeni merkezin, Avusturya’nın Amerika ve Asya’da yer alan teknoloji devleriyle iletişimde kalması için oldukça önemli olduğunu belirtti.

ABC’nin eğileceği araştırma ve geliştirme konuları beş ana alana ayrılıyor. Bu alanlar; kriptografi, teknoloji ve güvenlik; kriptoekonomik modelleme ve Blockchain uygulamaları; Blockchain analitiği ve tahminleri için veri bilimi yöntemleri; yasal ve siyasi çıkarımlar olarak listelendi.

FinTech alanında ise özellikle kurumsal muhasebe ve denetleme alanlarında sahteciliği önlemek için gerekli önlemler araştırılacak. Dolandırıcıları engellemek için vergi toplama prosedürleri geliştirilecek ve sistem çok daha güvenli hale getirilecek.

Ek olarak, ABC’nin sınır ötesi ödemeler noktasında da önemli çalışmalar yürütmesi bekleniyor.