Amazon Web Services, sıfırdan Blockchain altyapısı kurmaksızın bu teknolojiden faydalanmak isteyen mühendisler için bir Blockchain çözümü geliştirdi.

Amazon’un bulut teknolojilerinde önemli bir oyuncu olan alt şirketi Amazon Web Services (AWS), yeni hizmetiyle Blockchain ağları oluşturmayı kolaylaştırıyor. AWS Blockchain Templates adlı çözüm, yaygın şekilde kullanılan açık kaynak framework’lerden faydalanarak Blockchain ağları oluşturmak için hızlı ve kolay bir mdoel oluşturuyor. Hazırlanan şablonlar, Blockchain’in altyapısını (ağı) geliştirmek yerine, üzerinde çalışacak Blockchain tabanlı uygulamalara odaklanmayı sağlıyor.

Amazon Blockchain Templates ile Blockchain altyapısını Amazon Elastic Container Service (ECS) üzerinde bir küme ya da doğrudan Docker üzerinde çalışan bir EC2 oturumu olarak kurmak mümkün oluyor. AWS’nin yeni çözümü, Ethereum veya Hyperledger Fabric tabanlı bir Blockchain ağı kurmaya olanak tanırken, akıllı sözleşme, erişim kontrolü ve mutabakat algoritmaları hizmetle birlikte geliyor.

Üç adımda Blockchain kurulumu

Amazon Web Services resmi sayfasında yer alan bilgiye göre AWS Blockchain’den faydalanmak için bir AWS hesabı oluşturup, hazır şablonlardan bir Blockchain kurulumu seçmek yeterli oluyor. Bu adımın ardından, o Blockchain üzerinde çalışacak adem-i merkeziyetçi uygulamaları geliştirmek mümkün oluyor. Resmi sitede özellikle tedarik zinciri, finansal hizmetler, Nesnelerin İnterneti (IoT), InsurTech ve sağlık sektörleri kullanım senaryolarına örnek olarak veriliyor. AWS Blockchain Templates hakkında detaylı bilgi bu sayfadan alınabiliyor.