Bahçeşehir Üniversitesi ABD’nin Boston eyaletinde Blockchain merkezi açacak. Boston’ın Northeastern Üniversitesi’nde (NEU) açılacak olan merkez blockchain teknolojisi hakkında bilgi desteği sağlama amacıyla kurulacak.

Bilgi desteğinin yanı sıra BAU – NEU Blockchain Laboratuvarı’nın amacı Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Türkiye’deki fonlara başvurarak Türkiye’nin blockchain pazarındaki varlığını arttırmak ve bu alandaki uzmanları çekmek olacak.

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel iki üniversite arasında yapılan iş birliğine yönelik: “Özellikle ABD’de de ki üniversiteler de gördüğüm şeylerden biri de dünyanın birçok farklı yerlerinde laboratuvarlarının olması. Bizim de neden olması dedim. Dünyada birçok farklı üniversitesiyle iş birliklerimiz var. Bunu neden farklı bir alana taşmayalım. Dünyada hiçbir üniversite her şeyi mükemmel bir şekilde ortaya getiremiyor. Bunu keşfettikten sonra dünyada hangi üniversite neyi en iyi şekilde yapıyorsa, oraya gitmeye, ulaşmaya çalıştık. Kripto paraları duyduktan bu alanda iyi bir kaynağın olduğunun farkına vardık ve bu alandaki çalışmalarımızı artırdık. Bu kuracağımız merkeze doktora öğrencilerimiz ve hocalarımız gidip gelebilecek. Bu merkez ile teknoloji transferini gerçekleştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

BlockchainIST Center direktörü Bora Erdamar ise blockchain teknolojisinin lojistikten ticarete, eğitimden sağlığa, enerjiden tarıma kadar insanların bilgilerinin güvenli ortamlarda korunmasına ihtiyaç duyulan her alanı doğrudan değiştirebileceğini söyledi.

Blockchain teknolojisi son zamanlarda eğitim kuruluşları arasındaki ivmesini artıyor. Bahçeşehir Üniversitesi’nin yanı sıra son olarak Güney Kore’den iki üniversite ortak bir Blockchain Kampüsü oluşturacaklarını açıklamıştı. Buna ek olarak Malezya Üniversitesi, New York King’s College, MIT ve Lefkoşa Üniversitesi gibi birçok kurum da blockchain teknolojisi ile eğitim sektörünü ilişkilendirmeye çalışıyor.