İsviçre’nin “kripto vadisi” olarak bilinen 30 bin nüfuslu Zug, FinTech dünyasının cazibe merkezlerinden birine dönüştü.

Bankacılık ve finans denince ilk akla gelen şehirlerden biri olan Zürih’in yakınında bulunan Zug, FinTech ve Blockchain dünyasını derinden etkiliyor. Bir zamanlar tarım ve ağır sanayi odaklı bir ekonomiye sahip olan Zug, bugün Blockchain ve kripto ekosisteminde faaliyet gösteren pek çok şirkete ev sahipliği yaparak “kripto vadi” adıyla anılıyor.

Crypto Valley Association (CVA) Başkanı Oliver Bussman’ın PYMNTS’e yaptığı açıklamaya göre Zug’da yaşam kalitesinin yüksek olması, açıklık ve iş odaklı düşünce yapısı ve makul vergi yapısı, dünyanın dört bir yanından girişimleri bu küçük kente çekiyor. CVA gibi kuruluşlar, Blockchain şirketlerinin Zug’a “yumuşak iniş” yapması için destek oluyor. Blockchain girişimleri bu aracılar sayesinde yatırımcılar, teknoloji şirketleri, akademi, hukuk firmaları ve yasal düzenleyicilerle tanışma fırsatı buluyor.

Yapılan son hesaplamalara göre, İsviçre bu sayede oldukça zengin bir girişim ekosistemine sahip oldu. Laboratuvarlar, kuluçka merkezleri ve hızlandırıcılarla birlikte İsviçre’de 430’dan fazla Blockchain odaklı kurum yer alıyor. Burada iş yapan firmalardan biri olan kripto ödül girişimi qibee’nin kurucu ortağı Gianluca Giancola, “Zug’da ileri görüşlü bir hükümet, yasal düzenleyicilerin güçlü katılımı ve birinci sınıf bir FinTech ekosistemi var.” diyerek burada ofis açma sebeplerini açıklıyor. İsviçre’nin vergi dostu ortamı da şirketin bu ülkeye taşınmasında etkili olmuş.

Zug’da bulunan Blockchain odaklı girişimlerin kısa öykülerini PYMNTS’te yer alan bu yazıda okuyabilirsiniz.