Bank of America, para idaresi işlemlerinin iyileştirilmesini amaçlayan yeni Blockchain sistemi için aldığı patenti duyurdu. Bu patent ile birlikte bankanın Blockchain üzerine aldığı patent sayısı 50’yi geçti.

Bankanın 2017’nin Haziran ayında yaptığı patent başvurusuna göre, patent banka sistemlerinin veri taşıma kayıtlarınca kontrol edilmesiyle ilgili bilgiler içeriyor.

Blockchain teknolojisi üzerine yaptığı çalışmalar ve aldığı patentlerle adından sıkça söz ettiren Bank of America, bankaların büyük operasyonları sırasında yaşanan para idaresi işlemlerinde iletişim zorluklarının halen devam ettiğini, Blockchain teknolojisinin ise bu durumu iyileştirme konusunda bankalara yardımcı olabileceğini belirtti. Bunlara ek olarak patent belgesinde:

“Para idaresinde kullanılan cihazlar hem operasyon merkezlerinde hem de diğer bölgelerde farklı işlemlerde yardımcı olmaları amacıyla kullanılıyor. Örneğin para çekme ve yatırma gibi işlemleri kolaylaştırıyorlar.” ifadeleri yer alıyor.

Cointelegraph’ın haberine göre bankanın patent belgesinde, para idaresi cihazlarını, banka operasyonlarını ve diğer operasyonları destekleyen teknik bir altyapıya uyumlu hale getirirken, aynı zamanda farklı cihaz ve bilgisayar sistemleri üzerindeki etki ve verimliliklerini daha iyi hale getirmenin zor olabileceğinden de bahsediliyor.

Bank of America, bunun gibi patentler alarak son iki yıldır Blockchain alanında fikri mülkiyet pastasından pay kapmaya ve avantajlı konuma geçmeye çalışıyor. Öyle ki Kasım ayı itibariyle bankanın elinde 50’den fazla Blockchain patenti bulunuyor. Bu patentlerin yakın zamanda kullanılıp kullanılamayacağı ise halen bir merak konusu.

Blockchain teknolojisi üzerine bir hayli odaklanan banka, konu kripto paralar olduğunda ise riskten kaçınan bir tutum sergiliyor. Banka, yılın başlarında müşterilerin yaptığı satın alımları engellemeyi amaçlayan yasakları çıkaran kurumlardan birisi olma özelliğini taşıyor.