The Bank of England, bu hafta Twitter üzerinden yaptığı bir ankette “Bu Noel’de hediye olarak para alcak olsaydınız, bunu hangi yolla yapardınız?” diye sordu. Yüzde 70’lik büyük bir oranla, insanların paralarını kripto paralar üzerinden almak istediği görüldü.

Herkesin birbirine hediyeler verdiği Noel yaklaşırken, teknolojinin gelişmesiyle birlikte geleneksel hediye verme anlayışı da değişiyor. Çoğu insan sevdiklerine alışılmış hediyeler almak yerine, Blockchain teknolojisini kullanarak paranın yerini tutan hediye kartları ya da dijital para gönderiyor. Hediye sahipleri ise bunları kullanarak internet üzerinde dilediğini satın alabiliyor.

CCN’in haberine göre The Bank of England, bu hafta Twitter üzerinden yaptığı bir ankette “Bu Noel’de hediye olarak para alcak olsaydınız, bunu hangi yolla yapardınız?” diye sordu. Nakit para, banka transferi, hediye kartı ve kripto para seçenekleri içinden, yüzde 70’lik büyük bir oranla, insanların böyle bir durumda hediye paralarını kripto paralar üzerinden almak istediği görüldü.

Bankanın yaptığı bu anketten, İngiltere’deki düzenleyicilerin kripto paralar konusunda hala net olmamasına karşın, bankanın bu hareketiyle halkın nabzını yokladığını ve durumu kendi lehine çevirdiğini düşünmek mümkün. Banka bu konuda yeterince açık olmasa da banka yöneticileri Blockchain’in arkasında duruyor. Teknolojiyi bankanın kendi sistemleri içinde kullanmak istiyorlar, sektörü de buna hazırlamak için önemli adımlar atıyorlar. The Bank of England Yöneticisi Mark Carney, yakın zamanda olmasa da ileride merkez bankasının dijital para birimleriyle çalışma ihtimaline inanıyor. Kripto paralar ülkede şimdilerde paranın yerini tutmuyor ancak Carney bunun ileride değişebileceğini düşünüyor.

Banka sistemi üzerinde güncelleme yaparak dağıtık defter teknolojilerini de sistemine entegre etmişti. Güncellemeyle birlikte banka müşterileri, geleneksel güvenli ödemenin yanında opsiyonel olarak dağıtık defter teknolojisini de kullanabiliyor. Yeni sistem hakkında açıklama yapan Carney, güçlü altyapılarının gelecek için hazır olduğunu ve sistemin sektörde büyük değişiklikler yaratabilecek potansiyele sahip olduğunun altını çiziyor.