İrlanda’nın en büyük üç bankası, banka personelinin kimliğini doğrulamak için Blockchain teknolojisinden faydalanıyor.

Deloitte tarafından geliştirilen bir Blockchain çözümünü deneyen Bank of Ireland, AB ve Ulster Bank, pilot proje kapsamında banka personelinin kimliğini dağıtık defter teknolojilerini kullanarak doğruluyor. Avrupa genelinde finansal servisler sektörü için türünün ilk örneği olduğu söylenen bu çözüm, Deloitte’in Dublin’deki EMEA Finansal Servisler Blockchain Laboratuvarı’nda Ethereum kullanılarak geliştirildi.

Pilot proje çerçevesinde banka çalışanları, kimlik bilgilerini dijital bir cüzdanda tutuyor. Böylece bankalar, İrlanda Merkez Bankası tarafından kıdemli personel için belirlenen bir dizi yasa yükümlülüğü karşılamasını kolaylaştırıyor. Projeye ayrıca ülkedeki 23 bin 500 banka çalışanının sertifikasyon bilgilerini saklayan İrlanda Bankacılık Enstitüsü de dahil oldu. Pilot projenin yaz sonuna kadar devam etmesi ve ardından önümüzdeki yılın ilk yarısı bitmeden hayata geçirilmesi planlanıyor.

Coindesk haberine göre Blockchain tabanlı kimlik doğrulama, dağıtık defter teknolojilerinin en sık kullanıldığı uygulamalardan biri olarak öne çıkıyor. Bu yılın başlarında finansal servisler devi PwC de Blockchain tabanlı benzer bir platform geliştirmiş ve adına Smart Credentials demişti. Bu platform, personelin sahip olduğu profesyonel niteliklerin dijital kopyasını içeren bir kimlik işlevi görüyordu.

Malezya’da eğitim bakanlığı da yine benzer şekilde e-Scroll adlı Blockchain tabanlı bir platformu hayata geçirerek, üniversite diplomalarını çıkarma ve doğrulama işlemini dijitale taşıdı.