SBI Ripple Asia ve Japonya Ödeme Kartı Konsorsiyumu (Japan Payment Card Consortium) geçtiğimiz günlerde yaptıkları resmi bir açıklamayla, Blockchain teknolojisiyle çalışacak ve sahtecilik ile savaşmak üzere tasarlanan bir çözüm için konsept (PoC) kanıtını duyurdu.

Paylaşılan bilgilere göre, tasarlanan bu konsept kanıtı, R3’ün Corda Blockchain platformu üzerine kurulacak ve Blockchain kullanan taraflar arasında gerçek zamanlı veri paylaşımını mümkün kılarak, hileli işlemlerin yol açtığı zararı önleyecek.

Japonya Ödeme Kartı Konsorsiyumu, American Express (Amex), Credit Saison ve Toyota Finance dahil olmak üzere dokuz ana kredi kartı şirketi ve iki ödeme kartı teknolojisi sağlayıcısı konsept kanıtı için aktif olarak görev alacaklar.

Konsept kanıtı olarak Corda Blockchain platformu kullanılacak

Corda Blockchain ise sağladığı veri gizliliği ve güvenlik kurulumu gibi özellikler sayesinde konsept kanıtı için seçilen platform oldu. Testler sırasında her şirket bir Corda node’una sahip olacak. Söz konusu şirketler kendilerine has güvenlik politikalarını uygularken, node’lar arasında veri paylaşımlarını gerçekleştirecek.

Proje şimdilik konsept kanıtı aşamasında olmasına rağmen, elde edilen tüm bilgiler katılımcı kart şirketleri arasında paylaştırılacak. Japonya Ödeme Kartı Konsorsiyumu, bilgileri paylaşmanın ilerleyen zamanlarda sahtecilik ile savaşta büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Konsept kanıtının ana bilgisayarı olarak, Hewlett Packard Enterprise’ın (HPE) Dağıtık Defter Teknolojileri Laboratuvarı’nın kullanılması karalaştırıldı.