İngiliz FinTech şirketi Finastra, R3 Corda Blockchain tabanlı sendikasyon kredisi platformu için üç yeni bankayla daha el sıkıştığını duyurdu.

Fransa merkezli BNP Paribas, Natixis ve Societe Generale, 2017’de gerçekleşen pilot testlerin başarıyla tamamlanması sonrasında Finastra’nın sendikasyon kredi platformu Fusion LenderComm’a katıldıklarını duyurdu. Blockchain konsorsiyumu R3’ün açık kaynaklı Blockchain platformu Corda Enterprise’ı esas alan Fusion LenderComm, bankaların kredi sözleşmelerini, tahakkuk bakiyelerini ve konum verisini kredi sağlayıcılarla anında paylaşma olanağı sunuyor.

Societe Generale Küresel Bankacılık ve Yatırımcı Çözümleri Operasyon Direktörü Cécile Bartenieff, Fusion LenderComm girişiminin sendikasyon kredisine daha fazla şeffaflık ve operasyonel verimlilik getireceğini belirtti. Bartenieff’e göre bu çalışma aynı zamanda Blockchain’in bankaların finansal operasyonlarındaki tüm akışı nasıl iyileştireceğine başarılı bir örnek teşkil ediyor.

Coin Telegraph’ta yer alan habere göre geçtiğimiz yılın Ekim ayında İngiltere merkezli NatWest bankası da Fusion LenderComm platformunun kendi iş akışlarına entegrasyonunu tamamladığını duyurmuştu.

R3’ün bankalar arasında kullanımı yaygınlaşıyor. Bu hafta içinde Brezilyalı Banco Bradesco da R3’ün Marco Polo ticari finans Blockchain ağına katıldığını duyurmuştu. Bu ağda yer alan diğer üyeler arasında yine BNP Paribas, ING ve Sumitomo Mitsui Banking Corporation bulunuyor.