BNP Paribas ve Deutsche Bank gibi büyük ölçekli bankalar ve yasal düzenleyiciler, R3’ün Corda Blockchain platformunu temel alan bir Müşterini Tanı (KYC) uyumluluk programına katıldı.

39 katılımcı New York merkezli teknoloji şirketi Synechron tarafından sunulan uygulamayı, 4 günlük test süreci içerisinde, Microsoft Azure platformunun bünyesinde 45 düğüm kullanarak tamamladı. Denemeler boyunca 19 ülke ve 8 farklı zaman diliminde 300’den fazla işlem gerçekleştirildi.

Synechron uygulaması kendi kendini yönetebiliyor

Uygulamanın kendi kendini yönetebilen yapısı sayesinde, şirket müşterilerinin kendi kimliklerini oluşturmalarına imkan sağlanıyor. Aynı zamanda bankalardan erişim taleplerini onaylamalarına veya reddetmelerine olanak veriyor.

R3’e göre bu yeni yöntem, her kurumun KYC kayıtlarını bireysel olarak onaylaması ve güncellemesi gerekliliğini ortadan kaldırarak, finansal kurumlar için yüksek verimlilik ve düşük maliyetin kapısını açacak.

Bu yeni model aynı zamanda veri gizliliği ve güvenliği noktasında şirketlere yardımcı olabilir. Çünkü sistem verilerine sadece müşterilerin iznine sahip olanlar erişebilecek.

R3 CEO’su David Rutter, yapılan denemelerle ilgili açıklamasında “Bu proje, sadece Blockchain’in kurumların kendi kimliklerini kontrol etmelerine ve yönetmelerine nasıl izin verebileceğini göstermiyor. Ayrıca Corda mahremiyet konusundaki yaklaşımımıza da ışık tutuyor.” dedi.

Denemelerde ayrıca ABN AMRO, Societe Generale, China Merchants Bank, ING, Raiffeisen ve daha birçok büyük ölçekli finans kuruluşu yer aldı. Yapılan denemelerin verdiği neticeleri ve şirketlerin KYC konusunda atacakları yeni adımları önümüzdeki dönemde takip edeceğiz.