İşletmeler arası tedarik zincirini Blockchain ile dağıtık ve dijital hale getirmek isteyen Barclaycard, bu hedef doğrultusunda Barclays 2018 Hızlandırıcı Programı mezunlarından Crowdz ile iş birliği yapıyor.

Barclays’in ödeme teknolojileri ve kredi kartı kolu Barclaycard, tüketici tarafındaki ödeme çözümlerinde yaşanan dijital dönüşümü işletmeler arası (B2B) segmente taşımak istiyor. Satış yapmak veya profesyonel hizmetler temin etmek isteyen şirketlerin katalog sayfalarını çevirmeleri, uzun telefon görüşmelerine ve kağıt faturalara göğüs germeleri gerekiyor. Tedarik zincirleri üzerinde gerçekleşen işlemlerin henüz sadece yüzde 25’inin dijital ortamda gerçekleştiğini belirten Barclaycard, satışlarda yaşanan kayıp ve gereksiz harcamalar neticesinde yıllık kaybın 4 trilyon doları aştığını öne sürüyor.

Barclays’in 2018 yılı için düzenlediği hızlandırıcı programın mezunu olarak Silikon Vadisi’nde faaliyetlerini sürdüren FinTech girişimi Crowdz ise tedarik zincirindeki verimsizliği değiştirmek için Blockchain tabanlı bir pazar alanı geliştiriyor. Crowdz’un inşa ettiği platform, işletmelere kesintisiz ve dijital bir ödeme sürecini online olarak tamamlama kabiliyeti kazandırıyor.

Crowdz, belgelerin dijitalleştirildiği sırada, kullanıcıların tedarikçileri bulmasını ve diğer firmalara satış yapmasını kolaylaştırmayı vadediyor. Firma aynı zamanda hem faturaların hem de satınalma siparişlerinin satılmasını sağlayarak, daha küçük işletmelerin daha erken ödeme almasına ve nakit akışının devam etmesine imkan tanıyor. İşlemler, müdahaleye karşı güvenceli bir Ethereum Blockchain ağı üzerinden gerçekleştiriliyor.

Barclaycard kendi ödeme noktasını Crowdz’ın platformuna entegre ettikten sonra, küçük bir müşteri grubuyla birlikte pazar alanını test ederek gerçek sektör ihtiyaçlarına uygunluk için iyileştirmeler yapacak. Crowdz ve Barclaycard, Blockchain üzerinde yapacakları kavram kanıtlama çalışmasını başarıyla tamamlamaları durumunda, kapsamlı bir ekosistem kurmak istiyor.