Barclays hizmet alanlarını genişletmek için Blockchain temelli iki patent başvurusunda bulundu.

Barclays, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne Blockchain teknolojisiyle ilişkili iki ayrı patent başvurusu yaptı. Patentlerden biri kripto para transferlerini hızlandıracak bir Blockchain platformunu, diğeriyse Müşterini Tanı (KYC) işlemlerini kolaylaştıracak Blockchain çözümünü içeriyor.

Kripto para transferini içeren patent başvurusu, finansal hizmetler alanına fayda sağlamak üzerine geliştirilen bir Blockchain çözümünü tanımlıyor. Müşterilerin hiçbir dosya süreciyle uğraşmadan kripto para hesabı veya cüzdanına kayıt olmasını sağlayacak sistem, tüccarların dijital ödemeleri kolayca alabilmelerine yardımcı olarak, maliyetleri azaltmayı hedefliyor.

KYC için istenen Blockchain çözümüyse, kayıt sistemlerinin korunması ve düzenleyicilere önemli incelemelerin sağlanması noktasında, maliyetleri ve işlem sürelerini düşürerek finans kurumlarına yardımcı olacak.

2016 yılında bir ticaret finansmanı işlemini tamamlamak için Blockchain’den yararlanma testini başarıyla gerçekleştiren Barclays, bu teknolojinin önemli yatırımcılarından biri olarak göze çarpıyor. Yine de diğer birçok büyük finans kurumuyla bu alanda rekabet etmesi gerekiyor.

Barclays’ın başvurusundan sadece birkaç gün öncesinde, American Express, Blockchain temelli bir ödeme çözümü için başvuruda bulunmuştu. Amex, ödeme kanıtını sağlamak ve bu teknolojiyi satıcı kimliğiyle ilişkilendirilmiş bir ortak anahtara bağlamak için Blockchain kullanmayı hedefliyor.

Bu sayede otel rezervasyonu yapan bir müşteri, akıllı telefonunu kullanarak ödeme kanıtını sunacak ve odasının kapısını açabilecek.

Rekabetin diğer bir ortağı Walmart da birçok Blockchain patentini çoktan güvenceye almış durumda. Walmart geçtiğimiz ay, tüketici hizmet faturası yönetimi, hasta bilgilerini depolama ve gerçek/sanal alana erişim yönetimi olmak üzere üç farklı Blockchain patenti almıştı.