Batı Virginia’da 8 Mayıs itibarıyla tamamlanan aday seçimler, ABD tarihinin ilk Blockchain destekli kamu yoklaması olarak tarihe geçti.

Kamu oylamalarında Blockchain kullanımına ilişkin pilot bir proje sayılabilecek çalışmada, büyük oranda standart oy pusulaları kullanılsa da, belirli semtlerdeki bazı oy verenler, Blockchain tabanlı bir mobil platform üzerinden oyunu kullandı.

Voatz tarafından geliştirilen mobil oylama platformu sadece küçük bir grup kullanıcıya sunuldu. Bu grup ise çoğunluğu denizaşırı görevlerde olmak üzere evinden uzak askerler, onların eşleri ve bakmakla yükümlü olduğu bireylerden seçildi. İlk Blockchain testlerini kontrol altında tutabilmek için ek bir kısıtlama daha getirildi ve bahsi geçen asker ve asker eşlerinden sadece kütüğü Harrison ve Monongalia kasabalarına bağlı olanlara “dijital oylama” için erişim sunuldu.

Kamu yöneticileri Blockchain ile oylamayı inceleyecek

Blockchain’in mobil oylama süreçlerinde çok daha yüksek düzeyde güvenlik sağladığına inandıklarını belirten Batı Virginia Bakanlık Ofisi İletişim Direktörü Mike Queen, Coin Telegraph web sitesinde yer alan habere göre “Umuyoruz ki bu tür bir mobil uygulama, belki de bir sonraki genel seçimlere kadar askerdeki oy verenlere sunulabilecektir.” diye konuştu.

Kullanılan oyların denetimi Voatz ekibinin yanı sıra Harrison ve Monongalia kasabalarındaki memurlar tarafından yapılacak. Ayrıca diğer bölgelerin yetkili memurları ve eyalet senatörü de Blockchain tabanlı oy sistemini inceleyip, geri bildirimde bulunacak.