BBVA ve Red Electrica Corporation, tüm süreci Hyperledger Blockchain üzerinden gerçekleştirerek bir sendikasyon kredisi sağladılar.

BBVA, BNP Paribas ve MUFG tarafından verilen 150 milyon avroluk anlaşma BBVA’nın Blockchain destekli platformu kullanılarak hazırlandı.

Bankaya tarafından yapılan açıklamaya göre, ilk kez gerçek hayattaki bir anlaşma tamamen Blockchain aracılığıyla gerçekleşti. Tüm tesisin müzakere süreci Blockchain ağı üzerinden yürütüldü.

İlk kez bir anlaşma tamamen Blockchain üzerinden yürütüldü

BBVA, Blockchain kullanarak daha iyi bir müşteri deneyimi sunmayı, birçok işlem sürecini otomatik hale getirmeyi ve operasyonel riski en aza indirmeyi hedefliyor.

Özel bir Blockchain ağı üzerinden gerçekleşen anlaşma altı katılımcıyı içerdi: Red Eléctrica Corporación, BBVA, BNP Paribas, MUFG, Linklaters ve Herbert Smith Freehills.

Blockchain üzerinden yapılan anlaşmaların sayısı her geçen gün artıyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda Voltron Blockchain platformu son test aşamasına girmişti. Voltron Blockchain platformu, piyasaya sürüleceği 2019 yılı öncesinde ikinci ve son test aşamasına geçmeye hazırlanıyor. Corda Blockchain çatısı altındaki 11 küresel bankadan oluşan bir grup tarafından üretilen Voltron, 2017 ortalarında sergilenen ilk ticari finans prototipi olmuştu.

İlk test aşaması mayıs ayında yapılan Voltron Blockchain platformu, bu testi ING, HSBC ve yiyecek ticaretinde küresel bir firma olan Cargill ortaklığıyla gerçekleştirmişti. Arjantin’den Malezya’ya ihraç edilen soya fasulyelerinin kredi mektubunun normalde 5 ile 10 gün süren işlem süresi, Voltron sayesine 24 saat içinde tamamlanmıştı.