İspanya’nın en büyük bankalarından BBVA, kendi Blockchain altyapısını kullanarak Porsche’ye 170 milyon dolar değerinde kredi verdi. Teknolojinin finans dünyasını nasıl değiştirebileceğini gözler önüne süren işlem büyük ilgi topladı.

Prestijli otomobil üreticisi Porsche, satın alma stratejilerinde kullanmak üzere İspanya Bankası BBVA’dan 170 milyon dolarlık kredi aldı. BBVA’nın kendi dağıtık defter teknolojisi altyapısını kullanarak verdiği kredi, bankanın İspanya dışından bir kurumsal firmaya Blockchain teknolojisiyle verdiği ilk kredi olması açısından büyük önem taşıyor.

Bankanın özel durum ve süreçlerde sunduğu satın alma kredisiyle Porsche, Volkswagen AG’ye bağlı Porsche Holding Salzburg’un perakende dağıtım ağını Avrupa’da genişletmek istiyor. Banka yöneticileri Avrupa’nın en büyük otomotiv distribütörüne verdikleri krediden oldukça memnun. Bankanın yöneticisi Frank Hoefnagels konuyla ilgili olarak Blockchain teknolojisinin sektördeki öneminin altını çizerek, bunun gibi daha fazla çalışma yaparak Blockchain teknolojisini çeşitli hizmet ve uygulamalarda kullanmak istediklerini belirtti.

CCN’in haberine göre BBVA, Blockchain teknolojisini müzakere süreçlerini otomatik hale getirmek ve müşteri deneyimlerini iyileştirmek için kullanmak istiyor. Banka aynı zamanda kurumsal ve ticari müşterilerinin işlerini kendi kendilerine halledebilecekleri bir finans modeli de oluşturma niyetinde.

Bankanın Blockchain kullanarak yaptığı 170 milyon dolarlık işlem, Blockchain teknolojisinin finans dünyasında verimliliği nasıl artırabileceğini de gözler önüne seriyor. Banka için bu başarı ise ilk değil. Banka geçenlerde 367 milyon dolar değerindeki bir başka işlemde de yine Blockchain teknolojisini kullanmıştı.