Linux Vakfı’na ait Hyperledger Projesi’nin yönetici direktörü olarak görev yapan Brian Behlendorf, “Blockchain devrimi geliyor, ancak bunu ilk aşamada göremeyebilirsiniz.” diyor.

Avrupa’nın önemli FinTech ve Blockchain merkezlerinden biri olan İsviçre’nin Zug şehrinde düzenlenen TC Sessions: Blockchain etkinliğinde konuşan Behlendorf, Blockchain alanında gerçekleşen inovasyonların sahne arkasında olup bittiğini ve çoğunluğun bunun farkında bile olmadığını ifade etti.

John Biggs’in sorularını yanıtlayan Behlendorf, “Pek çok tüketici, bir bankanın online işlemlerine ya da devlete ait bir web sitesindeki forma giriş yaptığında, arka planda büyük ihtimalle Blockchain kullanmaya başlayacak bu sistemlerde neyin değiştiğini fark edemeyecek.” dedi.

Blockchain’in büyük etki yapacağı sektörleri sıralayan Behlendorf, online kimlik alanında büyük bir değişimin yaklaştığını ifade etti. Bilgiyi saklamak için Facebook ya da Twitter gibi merkezi sistemlere bel bağlamak yerine, çok daha güvenli ve işlevsel “kendi kendine yönetilebilir” kimlik sistemlerinin Blockchain çözümleriyle mümkün olacak.

Kendisini en çok heyecanlandıran gelişmelerin dijital kimlik alanında yaşandığını itiraf eden Hyperledger Projesi yöneticisi, “Bu alanda çözüme oldukça yaklaştığımızı düşünüyorum. Ancak dijital kimliğin Blockchain üzerinde çalışması için son kullanıcıya sunulan kimlik yönetimi deneyimin son derece kolay ve akıcı olması gerekiyor.” diye konuştu.

Hyperledger, Blockchain alanında inovasyonun önünü açmak için bir dizi çerçeve ve araç geliştiriyor. Behlendorf’un açıklamasına göre, halihazırda projede sekizi Blockchain oluşturacak çerçeveler olmak üzere yaklaşık 10 kod tabanı bulunuyor.