Sabah Gazetesi Ekonomi Yazarı Barış Ergin, Bitcoin’in tartışmalarla geçen on yılını yazdı:

Mahalle bakkalından lise öğrencisine kadar herkesin gündeminde olan ancak son dönemde popülaritesi biraz azalan Bitcoin, 10’uncu yaşını kutluyor. 2017’deki zirvesinden bugüne yüzde 60 değer yitiren Bitcoin, bize Blockchain’i armağan etti ama tartışmaların sonu gelmiyor.

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin önergesini yayımlamasının üzerinden 10 yıl geçti. Bitcoin 31 Ekim’de 10’uncu yaşını kutlayacak. Geçen bu 10 yıllık sürede yaşanmayan kalmadı neredeyse. İlk yıllarda kimse tarafından bilinmezken daha sonra “100 dolarlık Bitcoin almış olsaydınız şimdi milyonerdiniz” şeklindeki haberlerle birlikte öyle popüler hale geldi ki esnaftan lise öğrencisine kadar herkes Bitcoin konuşur ve yatırım yapar hale geldi. Bu popüler havanın da desteği ile Aralık 2017’de 20 bin dolara fırlayan Bitcoin şu aralar 6 bin 500 dolarlar düzeyinde. Dün itibarıyla bir Bitcoin tam olarak 6 bin 467 dolar. 112 milyar dolarlık bir piyasa değeri ve 3.4 milyar dolarlık bir günlük hacmi var.

Yeteri kadar bilgisi olmadan ve Bitcoini yatırım aracı olarak görüp rüzgârına kapılanların bazıları ciddi zararlar ederken diğer yandan çaldıranlar ve yanlışlıkla kaybedenler de oldu. Bitcoin tam tersine milyonerler de yarattı. 2018’in ilk altı ayında 761 milyon dolarlık Bitcoin çalındı. Yıl sonuna kadar bu miktarın 1.5 milyar doları bulması bekleniyor.

Bitcoin için kim ne diyor?

Kripto paraları son haftalarda en çok eleştiren ünlü ekonomist ve nam-ı diğer kriz kâhini Nouel Roubini. Hatta Roubini Bitcoin için ‘tüm dolandırıcıkların anası’ cümlesini kullandı. Eleştirilerini yoğunlaştıran Roubini, “Bitcoin herhangi bir habere dayanmaksızın 30 dakikada yüzde 10 büyüyor. Fiyat manipülasyonu var. Tether (daha istikrarlı para) kısa bir süre önce 200 milyon dolar sahte para bastığından ve BTC’yi manipüle ettiğinin kanıtlanınca, manipülasyon yeniden iş başında” gibi yorumlar yaptı.

Bunun tam aksine Bitcoin ve diğer kripto paraların geleceğin para birimleri olacağını ve değer kazanmaya devem edeceğini düşünen de var, önümüzdeki 10 yıl içinde yüzde 5000 artışla 20 trilyon dolar değerine ulaşacağını düşünen de. 2020’de 1 Bitcoin’in 100 bin dolar olacağını öngören de…

Bin ayrı kripto para ölü doğdu

ŞU ana kadar Nakamoto’nun açtığı yoldan ilerleyen 2 bin kripto para oldu. Bunlardan bin tanesi şu anda ölü durumda veya daha çıkmadan battı. Şüpheci olanların aklında hep aynı soru var. ‘Bu paraların transferinin denetimi nerede yapılıyor?’. Bu sorunun cevabını veren henüz yok ama merkez bankaları ve düzenleyici kurumları çalışıyor. Yakın zamanda mı olur bilinmez ama ilk küçük adımları atan birkaç ülke var.

Yazının tamamını okumak için tıklayın.