Çin, kripto para birimilerini üretmek için kullanılan madencilik sürecinin gerektirdiği yüksek enerji tüketimini göz önüne alarak bu sürecin çevresel zararlara neden olup olmadığını araştırıyor. Eğer sonuç olumlu çıkarsa ülkede bitcoin başta olmak üzere kripto para madenciliği yasaklanabilir.

The Indipendent’in haberine göre ülkenin ekonomik planlama ajansı olarak görev yapan Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC), 450 sanayi faaliyetinin gözden geçirilmesi için bir süreç başlattığını açıkladı. Bu süreç sonunca kripto para madenciliği yasaklanabilir.

Şu anda kesinleşen bir karar yok ve 7 Mayıs’a kadar halkın katılımına da açık olan bir bilgi toplama süreci gerçekleşiyor. Eğer sonuçta Çin’de gerçekleşen kripto para madenciliği yasaklanacak olursa, Çin küresel bitcoin madenciliği faaliyetlerinin çoğuna ev sahipliği yaptığı için bu karar bitcoin ağı üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Büyük ölçüde kömür yakıtlı enerji santralleri tarafından sağlanan Çin’in ucuz enerjisi, ülkeyi bitcoin madenciliği için karlı bir yer haline getiriyor.

Mevcut tahminler bitcoin madenciliğinin, iklim bilimcilerinin küresel ısınmayı 20 yılda 2 derece yükseltebileceğini belirttiği, İrlanda’dan daha fazla elektrik harcadığını gösteriyor.

Çin’deki madencilik faaliyetlerinin yasaklanması, bitcoin fiyatını önemli ölçüde etkileyebilir ve uzmanlar bu değişimin bitcoin yatırımcıları için olumlu bir haber olabileceğini öne sürüyor.

eToro online ticaret platformu pazar analisti Mati Cgreenspan’in The Independent’e verdiği demeçte, “Ucuz Çin elektriğinin kaybı, kripto para madencilik maliyetini yükseltir” yorumunu yapıyor.

Eğer Çin’den böyle bir karar çıkarsa bu diğer ülkelerin de kripto para madenciliğini yasaklamasını beraberinde getirebilir. Eğer madencilik genel olarak yasakların ağır bastığı bir ekosistem içinde kalırsa büyük madencilik firmaları süreçten çekileceği için madencilik zorluk seviyeleri düşebilir ve bu da fiyatları beklendiği gibi yükseltmek yerine tam aksi yönde düşmesi ile sonuçlanabilir.