Bitcoin üretmek için harcanan para, artık para biriminin kendi değerinden daha fazla. JPMorgan Chase’in analizine göre tek bir bitcoin üretmek yaklaşık 4060 dolara mal oluyor ancak şu anda bitcoin’in değeri 3500 doların altında inmiş durumda.

Bitcoin işlemlerini gerçekleştirmek için gönüllülere güveniliyor. Bilgisayarları her 10 dakikada bir matematiksel bir bulmacayı çözmek için yarıştırıyorlar ve çözüm bulmak çok sayıda işlem gerektiriyor. İlk bulan ise bitcoin ile ödüllendiriliyor.

Bu bilgisayarları satın almak ve çalıştırmak ise oldukça pahalı. Yarışa daha fazla insan katıldıkça bulmacaları çözmek zorlaşıyor ve bu daha fazla bilgisayar gücü gerektiriyor. Bugünlerde bitcoin ağının tek başına İrlanda kadar enerji kullandığı tahmin ediliyor.

Bitcoin’in 2017’de 20.000 dolara kadar çıkan değeri, şu sıralarda oldukça düşmüş durumda. Sonuç olarak hareketleri işlemek artık yeterince karlı değil ve bu durum büyük ihtimalle insanların yarıştan çekilmesine ve bitcoin çıkarmanın tekrar kolay ve karlı olmasına sebep olacak.