Blockchain teknolojisi, 4 ana başlık altında madencilik ve metal endüstrisinin artık işlemeyen, modası geçmiş yöntemlerini yeniden işler hale getirebilir.

Madencilik ve metal endüstrisi, her zaman küresel ekonominin kritik bileşenleri olmuşlardır. Bununla birlikte, pek çok modası geçmiş operasyonel ve ticari uygulama, kritik veri eksikliklerine, güvenlik açıklarına ve hatta yolsuzluğa yol açıyor. Dünya Ekonomik Forumu’nda yayımlanan makale, Blockchain’in sanayide kullanımının avantajlarını sıralıyor:

Blockchain teknolojisi, madencilik endüstrisini ve bağlı tedarik zincirlerinin çalışma şeklini kökünden değiştirme potansiyeline sahip. Blockchain, madencilik, metal ve diğer endüstrilerin nakliye gibi daha geniş operasyonel yönlerini çok daha verimli ve güvenli hale getirebilir.

Blockchain teknolojisi bu sektörü 4 ana başlıkta çok daha iyi hale getirebilir.

1. Daha az evrak işi

Minerallerin ve metallerin ticaretinde yoğun olarak kağıt evraklar kullanılıyor. Taşıma sırasında, ister toplu isterse konteynerle olsun, adeta işleri daha da hantal hale getirmek için, e-posta ve faks yoluyla bilgi ve belgeleri ileten çok sayıda aracı bulunuyor. Hatta bazı durumlarda, kargo limanda bekletiliyor, çünkü onu limandan çekmek için gerekli fiziksel evraklar henüz gelmemiş oluyor. İşte Blockchain bu fiziksel evrak karmaşasına kolayca son verebilir.

2. Daha hızlı alım satım işlemleri ve geniş kabul edilebilirlik

Blockchain’in senkronize doğası gereği, ekosistem katılımcılarına ticari gelişmelerden aynı anda haberdar olmalarını sağlayabilir. Böylece taraflar arasında çok daha hızlı bir şekilde fikir birliğini sağlanabilir.

3. Şeffaflık

Kayıtların dağıtık defter üzerinde tutulmasıyla, taraflar defter üzerindeki tüm verilerin güncel ve şeffaf olduğundan emin olabilirler. Bu sayede, hataları azaltılırken ve kötü niyetli kişilerin üstünkörü kayıt tutmalarının önüne geçilebilecek.

4. Sürdürülebilirlik

Blockchain ayrıca cevher ve minerallerin uçtan uca takibini mümkün hale getirmek için de kullanılabilir. Blockchain üzerinde her biri farklı ID’ye sahip olan bu ürünler, müşteriye ulaşana kadar takip edilebilecek. Bu sayede, değerli madenler taşınırken müşterinin rahat etmesi sağlanırken, aynı zamanda madenlerin riskli bölgelerden gelmediğinden de emin olunabilir.

Makalenin tamamını okumak için tıklayın.