4 Aralık’ta yayınlanan yeni yapılan bir araştırma, büyük Alman şirketlerinin üçte birinin Blockchain teknolojisini en az internet kadar yenilikçi bulduğunu gösteriyor.

Alman Bilişim Teknolojileri İletişim ve Yeni Medya Derneği tarafından yapılan araştırmada Blockchain teknolojisinin yapay zeka ve nesnelerin interneti gibi teknolojilerle birlikte, çok büyük potansiyele sahip üç alandan biri olduğu belirtiliyor.

Cointelegraph auf Deutsch haberine göre araştırmaya göre Alman şirketlerinin yüzde 15’i Blockchain teknolojisinin toplumu ve ekonomiyi en az internet kadar değiştireceğini düşünüyor. 500 veya daha fazla çalışana sahip büyük şirketlerde ise bu oran neredeyse iki kat artarak yüzde 36’ya çıkıyor.

Katılımcı firmaların yüzde 46’sı Almanya’nın Blockchain konusunda diğer milletlerin gerisinde kalarak teknolojiye biraz geç adapte olduğunu düşünürken, yüzde 40’lık bir bölümü ise ülkenin teknolojide fena olmadığını düşünüyor.

Şubat 2018’de yapılan Bitkom araştırmasında Almanların yüzde 64’ünün Bitcoin hakkında bilgi sahibi olduğu açıklandı. Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 4’ü elinde Bitcoin tutarken, yüzde 19’u ise nasıl satın alabileceğini konusunda bilgi sahibi. Yüzde 72 oranında katılımcı ise konuyla henüz ilgilenmiyor.

Bitkom CEO’su Bernhard Rohleder, yaptığı bir açıklamada konuyla ilgili olarak:

“Bitcoin ve diğer kripto paralar, dijital çağın dünyayı nasıl değiştirebileceğine dair güzel bir örnek. Bu bireysel dövizle ilgili olmaktan çok, esas temel olan Blockchain teknolojisiyle ilgili. Bu teknolojinin tüm ekonomi üzerinde büyük bir etkisi olacak.” diye konuştu.