Centre for International Governance Innovation, kurumsal yönetişim için kritik önem taşıyan Blockchain’i birkaç dakikada anlatan bir video hazırladı.

Bitcoin’in fiyatında 2017 boyu yaşanan hızlı tırmanış, geçtiğimiz yıla damgasını vurmakla kalmadı, kripto para ve dolaylı yoldan dağıtık defter teknolojilerini de kamunun gündemine taşıdı. Ancak tüm bu ilgiyi tartışmaya başlamadan önce, kripto paranın altında yatan Blockchain teknolojisini anlamak gerekiyor. Centre for International Governance Innovation (Uluslararası Yönetişim İnovasyon Merkezi), bu amaçla 6 dakikalık bir “Blockchain nedir?” videosu hazırladı.

Blockchain’i “Finansal işlemlerden tıbbi kayıtlara ve arsa tapusuna kadar değeri bulunan her şeyin kayıt ve takibini yapacak şekilde programlanabilen kapsamlı dağıtık defter teknolojilerinin kısaltması” şeklinde tanımlayan kurum, bu teknolojinin tanıtımı için video içeriğin en erişilebilir tercih olduğunu savunuyor.

Zincir sistemiyle verinin nasıl takip edildiği, nasıl saklandığı, güvenin nasıl sağlandığı ve kullanıcılar arası işlemlerin banka ya da avukat gibi aracılar olmaksızın nasıl gerçekleştiği birkaç dakikalık videoyla özetleniyor.

Blockchain’in online etkileşime getireceği dönüşümün sınırsız potansiyeli bulunuyor. Buna karşın, tıpkı internetin yükselişinde olduğu gibi bu yeni teknoloji de beraberinde karmaşık soruları getiriyor. Bu sorular özellikle yönetişim, uluslararası yasalar, güvenlik ve ekonomi üzerine yoğunlaşıyor.

Centre for International Governance Innovation tarafından hazırlanan videoyu izleyin: