Medium yazarı Maria Bustillos, geçtiğimiz günlerde değişen dünyada Blockchain teknolojisinin önemine değinen bir yazı yayımladı. Sadece ekonomi ve teknoloji anlamında değil, insanlığın dünya ile etkileşim yolu değişiyor. Güvenlik hiç olmadığı kadar önem kazanırken, bu güvenliği sağlayacak teknolojilerin başında Blockchain geliyor.

Blockchain, 2009 yılında ilk kez ortaya çıkan kripto paraların temel teknolojisi olarak kabul ediliyor. Bu temel teknoloji, yazarın tabiriyle kurşun geçirmez bir kayıt sistemi olma özelliğine sahip. Yeterince sağlam bir bilgisayar ağında çalıştığı sürece, Blockchain’ler kusursuz kayıtlar tutabiliyor. Kulağa çok önemli gelmeyebilir ama bu kayıtlar, hatıralarımızın gelecek güvencesi olabilir.

Blockchain insanlığı kötülüklerden kurtarabilir

Makaleye göre, güvence altına alınacak en önemli şeylerden biri ise para olacak. Değiştirilemez ve silinemez kayıt sistemi sayesinde, Blockchain’ler paranızın en büyük güvencesi olabilirler. Üstelik politika, ekonomi ve gazetecilik gibi alanlarda bu teknoloji çok daha fazlasını vaat ediyor.

Blockchain’in en büyük özelliklerinden biri değiştirilemez kayıtlar sunması. Bu teknolojiyi ne kadar iyi tanıyor olursanız olun, bilgisayarlar çalışmaya devam ettikçe hiç bir dış müdahalede bulunamazsınız. Amerikan başkanı bile olsanız fark etmeyecektir, Blockchain kayıtlarınızı koruyacaktır.

Yine yazarın düşüncesine göre, internette gördüğümüz birçok şeyin aksine Blockchain bir aldatmaca değil, aksine bizlere bir kurtuluş yolu sağlıyor. Blockchain üzerinden geliştirilecek yeni fikirler insanlığı kötülüklerden koruyabilir. Makaleninin tamamını bu bağlantı üzerinden okuyabilirsiniz.