Avusturya’nın en büyük enerji sağlayıcısı Wien Energie, Alman teknoloji devi Bosch iş birliğiyle Blockchain destekli bir buzdolabı tasarladı.

Viyana’da düzenlenen ANON Blockchain Zirvesi’nde Wien Energie standında tanıtılan yeni model, bir buzdolabının yapımında adem-i merkeziyetçi teknolojilerin kullanımına ilk örneği teşkil ediyor. Coin Telegraph’ta yer alan habere göre projenin hedefi sürdürülebilir enerji tüketimine yönelik tüketicinin ilgisini artırabilmek. Buradaki Blockchain çözümü, kullanıcıların enerji kaynağını seçebilmelerine imkan tanıyor. Açıklamaya göre güneş paneli ya da rüzgar santrali gibi seçimler yapıldıktan sonra, harcanan her bir kilowatt’ın hangi enerji kaynağından çekildiği kolaylıkla takip edilebiliyor.

Wien Energie bir diğer popüler teknoloji trendi olan nesnelerin internetini de ıskalamamış: “Blockchain buzdolabı” ayrıca tamamen akıllı telefon üzerinden kontrol edilebiliyor. Buzdolabının ve derin dondurucunun sıcaklık ayarı telefon ekranından yapılırken, dolap kapağının kapalı olup olmadığı da yine mobil uygulamayla kontrol edilebiliyor.

Ürünün henüz satışa hazır olmadığı açıklanırken, Wien Energie ve Bosch’un Blockchain destekli buzdolabını ilerleyen aylarda üç pilot hanede test edeceği belirtildi.

Wien Energie CEO’su Peter Gönitzer, gereksiz enerji israfını azaltmak için Blockchain’in harika bir fırsat olduğunu ifade ediyor. Gönitzer’e göre, merkezi olmayan ekosistem, şeffaf ve kullanıcı dostu bir enerji piyasası yaratılmasına katkıda bulunabilir. Dahası, Avusturya merkezli şirket ayrıca enerji sektöründe Blockchain uygulamasının daha büyük ölçekli denemelerine de hazırlanıyor. Firma, ismi verilmeyen bir kentsel gelişim alanında merkezi olmayan bir altyapıyı dağıtmak için Blockchain girişimi Riddle & Code ile ortaklık kurdu.

Konferansta alınan bilgilere göre bahsi geçen konseptin geliştirme aşaması tamamlandı ve deneme süreci yaklaşık 100 kişinin katılımıyla birkaç ay içinde başlayacak. Proje özellikle bölgede hangi akıllı enerji tarifelerinin çalışacağını bulmayı hedefliyor.