ABD’nin en büyük temiz enerji geliştiricilerinden Clearway Energy Group, devletin güneş ve rüzgar enerjisi projelerini teşvik ettiği şu günlerde yenilenebilir enerji kedileri için blockchain tabanlı elektronik bir pazar yeri geliştiriyor.

Bloomberg’in haberine göre şirket blockchain tabanlı enerji ticareti yazılımı geliştiren Power Ledger firmasıyla iş birliğine gitti. Power Ledger’e göre ilk test aşaması 1 ila 5 megawatt üretecek bir Massachusetts projesi ve en az 20 megawatt için ikinci bir Midwest projesini içerecek.

ABD yenilebilir enerji sertifikaları (RECs) piyasasının değeri 3 milyar dolarda fazla ve işlem maliyetleri ise %3’ten %10’a kadar değişebiliyor. Power Ledger Yönetim Kurulu Başkanı Jemma Green, REC’leri vadesi dolduklarında üretildikleri zamandan itibaren takip etmek için etkili dijital seçenekler olsa da devlet hatlarında broker veya ikili sözleşmeler yoluyla bunları toplamayı ve takas etmeye çalışırken maliyetlerin arttığını söylüyor.

Yeni platform blockchain teknolojisinin faydalarından yararlanarak mevcut yöntemlerden daha ucuz ve daha verimli olacak. Green, yeni platformun Cleaway’in birkaç ay boyunca yapacağı testler sonrasında 2020’nin başlarında genişleyebileceğini de sözlerine ekledi.