İngiltere ilaç endüstrisi gereğinden fazla ilaç temin etme konusuyla baş etmeye çalışıyor. Mevcut düzende hasta, bir web sitesinden ilaç aldıktan sonra aynı ilacı başka bir web sitesinden tekrar alabiliyor. MediConnect ise bu problemi blockchain teknolojisi ile çözmeyi hedefliyor.

İngiltere’de çevrimiçi olarak sipariş edilen ilaçlarla mücadele etmek oldukça can sıkıcı bir hal aldı. MediConnect blockchain teknolojisinin merkezi olmayan şeffaf yapısı ile bu problemi ortadan kaldırmayı hedefliyor. Blockchain’in yapısı sayesinde üreticiler, lojistik şirketleri, toptancılar, reçete yazanlar, eczaneler ve hastalar şeffaf bir şekilde ilaçları takip edebilecek.

MediConnect projesi İngiltere’de iki büyük online ilaç firması olan Tower Health ve UK Meds tarafından destekleniyor. ICO’nun tamamlanmasının ardından şirketler bu blockchain teknolojisini Stratis DLT aracılığıyla kullanabilecek. Sistem aylık 360.000 hasta ve 50 binden fazla işlemle dünyanın geri kalanı için de bir örnek teşkil edecek düzeyde.

UK Meds kurucusu konuyla ilgili olarak: “Yeni blockchain çözümü, tüketicilere nasıl işlem yaptıkları ve kendi sağlık verilerini nasıl yönetebileceklerine dair yeni fırsatlar sunarak hasta güvenliği standartlarını yükseltecek” açıklamalarında bulundu.

MediConnect’in sunduğu hizmet tüm ilaç ekosisteminin yararına olacak. Üreticiler açısından düşünecek olursak; ilaç seri kodlarını blockchain aracılığıyla akıllı sözleşemelere kaydedebilecekler. Böylelikle çevrimiçi ilaç satıcıları aynı ilaçların birden fazla sipariş edilmesine yönelik sahtekarlıklara karşı hazırlıklı olacak ve tedarikçilerle üreticiler arasındaki ilişki daha sağlıklı bir hale gelecek.