MIT profesörü Silvio Micali’ Bloomberg’e verdiği röportajda blockchain teknolojisinin sınırsız bir ekonomiye imkan sağlayabilecğeine dair açıklamalarda bulundu.

Micali, verdiği röportajda blockchain’in daha kapsayıcı ve sınırları olmayan bir ekonomi sunması için eş zamanlı olarak çalışması gereken 3 özelliğine değindi; güvenlik, merkezi olmayan yapısı ve ölçeklenebilirliği. Profesöre göre yakın zamana kadar bu üç özellikten yalnızca ikisi aynı ayna başarılabilirdi.

Özellikle ölçeklenebilirlik hakkında soru sorulduğunda Micali, merkezi olmayan bir sistemin, merkezi sistemler tarafından kullanılan aynı iştirak ve güveni sağlamak için gerçekten üstün bir teknolojiye ihtiyaç duyduğunu vurguluyor.

Blockchain sistemlerindeki güvenlik ihlalleri hakkında soru sorulduğunda ise Micali, merkezi sistemler arasında art arda meydana gelen güvenlik ve gizlilik ihlallerinin sıklığına işaret ederek merkezi sistemlerin hackleme girişimlerine karşı daha savunmasız olduğunu belirtti.

Son zamanlarda ADB üniversitelerinde blockchain’e yönelik ciddi bir ilgi artışı var. Hatta MIT, Stanford, California ve Berkeley de dahil olmak üzere bir grup ABD üniversitesi, “küresel olarak ölçeklenebilir, merkezi olmayı ödeme ağı” olarak lanse edilen bir kriptopara projesi olan Unit-e’yi geçtiğimiz günlerde duyurmuşlardı.