Yapay-zeka-blockchain

CoinTelegraph üzerine yayımlanan bir makale, Blockchain üzerinde var olan yapay zeka arayüzlerini tartışıyor ve bu yapay zekaların insanın yerini alıp alamayacağını sorguluyor.

Mühendislik tarihini incelendiğinde, sürecin sürekli olarak insan-benzeri makineler yapmak ile ilgili olduğu görülüyor. Biz insanlar bilinçsiz olarak makinelerin her zaman biraz insan olmalarını isteriz. Aslına bakıldığında biz insanlar makineden çok itaatkar bir hizmetkar oluşturma amacındayız.

Bu beklentilerin ışığında Japonya’dan bir girişim olan Connectome, Blockchain üzerine inşaa edilmiş dünyanın ilk Sanal İnsan Temsilci’ni (VHA) ile karşımıza çıkıyor.

“Yapay zeka insanın yerini alabilir mi?” sorusu bir kez daha soruluyor

Connectome kendi ifadeleriyle “bir rüyayı gerçeğe dönüştürmek” için kolları sıvamış durumda. Blockchain üzerinde oluşturdukları VHA, yapay zeka temsilci inşasını ve ticari dağıtımını demokratikleştirmeyi amaçlıyor. Connectome, insan benzeri yapay zeka temsilcilerin, hızla kullanıcı arayüzleri yerine geçeceği bir gelecek öngörüyor. İşte bu yüzden yapay zeka için yeni nesil bir arayüz üzerine çalışıyorlar.

Connectome bu amacını gerçekleştirebilmek için, Blockchain, AI, AR / VR ile ilgili birçok projede 12 yıllık tecrübeye sahip olan Japon teknoloji şirketi Couger ile beraber çalışıyor.

Connectome’nin kuracağı Blockchain platformu sayesinde, binlerce geliştirici ve girişimci geliştirdikleri yapay zeka temsilcilerini eğitmek için gereken veriyi kolayca alıp satabilecekler.

Makalenin devamını buradaki bağlantı üzerinden okuyabilirsiniz.