Blockchain teknolojisi birçok farklı sektörde hakim güç haline gelirken, yönetim danışmanlığı şirketi Boston Consulting Group, bu teknolojinin şimilik emtia endüstrisi için uygun olmadığını iddia ediyor.

Blockchain ve dağıtık defter teknolojileri borsalar, bankalar ve emtia endüstrisi tarafından hızla benimseniyor. Yine de iş dünyasının en gözde teknolojilerinden biri haline gelen Blockchain için belli sektörde dezavantajlar söz konusu.

Blockchain’in iş dünyasında tüm güven sorunlarını ve verimsizlikleri çözmesi beklenirken, bir yönetim danışmanlığı şirketi olan Boston Consulting Group (BCG), ortaya ilginç bir iddia attı: Blockchain en azından şimdilik emtia ticareti için uygun değil.

“Emtia ticareti, iyileştirilmiş standardizasyon, verimlilik ve malların takibini gerektiriyor. Endüstri oyuncuları henüz bu teknolojiyi tam olarak benimsemiş durumda değiller. Blockchain teknolojisinin belirgin yararları olduğu açık olsa da, aynı zamanda birkaç cephede önemli dezavantajları bulunuyor.”

Emtia endüstrisinde verimsizlikten kazanç sağlayan birçok tüccar bulunuyor

Bahsedilen önemli dezavantajlardan biri şöyle açıklanıyor; Emtia endüstrisinde, arbitraj başta olmak üzere, piyasa verimsizliklerinden para kazanan birçok tüccar var. Bu tüccarlar piyasada oluşan fiyat farklarından yararlanarak para kazanmaya odaklanmış durumdalar. Tıpkı kripto para borsasında olduğu gibi, bir varlık satın alıyor ve bu varlığı başka bir borsaya daha yüksek bir fiyat karşılığında satıyorlar.

Dağıtık defter teknolojisinin emtia piyasasına gelmesi, daha standart fiyatlara ve çok daha az arbitaja yol açıyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, birçok tüccarın ana gelir kaynağı arbitaj olduğu için, Blockchain bu alanda belli sorunları da beraberinde getiriyor.

BCG ayrıca dağıtık defter teknolojisinin zamana bağlı ticaretler için uygun olmadığını iddia ediyor. Blockchain gerçekten de kullanıcılar arası pazarlarda fiyatların otomatik olarak belirlenmesine yardımcı olabilir ama kayıtların tüm katılımcıların oybirliği ile güncellenmesi gerekiyor. Bu işlem saniyeler içinde yapılabilse bile, BCG’ye göre, yaşanacak olası bir ufak gecikme tüccarlara büyük zararlar verebilir.