Facebook, Blockchain teknolojisinin olası kullanımlarını incelemeye aldı. Şirketin Blockchain ekibini, Messenger departmanından David Marcus yönetecek.

Blockchain’in ana akım kullanıcıya ulaşmasının anahtarı Facebook’ta olabilir. Dünya genelinde 2 milyarın üzerinde aktif kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformu, Bitcoin ve Ethereum’un altında yatan teknolojiyi derinlemesine incelemek için bir ekip kurduğunu açıkladı. İlk aşamada Blockchain’in ne olduğu ve Facebook için olası kullanım yöntemleri araştırılacak. Ekibin başında ise Messenger’ı bugünkü başarısına taşıyan David Marcus olacak.

Tamamı Facebook içindeki yetenekli mühendis ve uzmanlardan oluşan küçük ama etkili bir ekibin, özellikle dağıtık defter teknolojileriyle veri depolama ve veri güvenliği gibi konular üzerinde çalışması bekleniyor. Facebook yakın dönemde Cambridge Analytica skandalı neticesinde kişisel verileri nasıl kullandığıyla ilgili eleştiri oklarının hedefine oturmuştu.

Blockchain teknolojisiyle sağlanacak gizliklik ve güvenlik, Facebook’u benzer bir fiyaskonun tekrarlanmasından koruyabilir. Ancak yakın zamanda ortaya çıkan yeni söylentiler, Mark Zuckerberg’in ayrıca yeni bir kripto para birimi üzerinde çalıştığını da ifade ediyor. 2 milyarı aşkın kullanıcıya sahip devasa bir ekosistemin kendi dijital para birimine sahip olması, ekonominin bugünkü yapısını kayda değer biçimde değiştirebilir.

Ne var ki The Verge’e bu konuda görüş veren Facebook yetkilileri, “Tıpkı diğer pek çok şirket gibi, Facebook da Blockchain teknolojisinden faydalanmanın yollarını arıyor. Kurduğumuz bu yeni ekip, farklı uygulamaları test etmeyi sürdürüyor. Ancak şimdilik bunun ötesinde paylaşabileceğimiz bir konu yok.” açıklamasını yaptı. Diğer bir deyişle, Facebook Blockchain üzerinde kendi kripto para birimini geliştirse bile bunu dünyanın geri kalanıyla paylaşmak için henüz hazır değil.