İki Blockchain girişimi güçlerini birleştirerek web ortamında kullanıcıların başına bela olmaya başlayan yapay zeka botlarına yönelik bir çözüm getirmek için harekete geçti.

Bir koruma sistemi olarak web sitelerine girişte ek güvenlik önemli olarak kullanılan yapay zeka botları, birçok kişi için büyük bir sorun haline gelmiş durumda. İnsan olduğunuzu kanıtlamanız için hazırlanan bu bot mekanizmaları, giderek daha fazla zaman kaybına yol açıyor. Trafik tabelaları, dükkan görselleri, yeşil alanlar ve daha birçok görseli ardı ardına sunan bu yapay zekalara karşı yepyeni bir çözüm geliştiriliyor.

Botlardan kaynaklı etkileşimin büyük çoğunluğu hileli

Bir Blockchain kuruluşu olan Datawallet CEO’su Serafin Lion Engel, verdiği bir röportajda, şirketlerin reklam ağları için ödedikleri tüm gösterimlerin yüzde 37’sinin hileli etkileşimler olduğunu ifade etti.

Bu sorunu çözmek isteyen Datawallet, “Bot or Not protokolü” adındaki yeni ürününü duyurdu. Şirket yeni ürünüyle beraber reklam ağındaki bot yoğunluğunu azaltarak, hileli etkileşimlerin önüne geçmeyi amaçlıyor. Akıllı sözleşmeleri kullanarak kişisel veri koruması sunan başka bir girişim olan Enigma da bu hizmet için Datawallet ile beraber çalıştı.

Datawallet duyuruyu yapmış olsa da, henüz hizmetini devreye sokmadı. “Bot or Not protokolü” hizmetinin bu yılın dördüncü çeyreğinin sonunda piyasaya sürülmesi bekleniyor. İlk olarak birkaç şirket ile beraber pilot olarak çalışacak sistem, 2019 bahar aylarında herkese açılacak.

“Bot or Not protokolü” piyasaya sunulduğunda Datawallet, “bağımsız cüzdan” olarak isimlendirdiği ürününü de sunarak, dijital hizmet kullanıcılarına, dijital hizmet kullanıcılarının, bu hizmetleri kullanarak oluşturdukları verilere sahip olmalarını ve bunlardan para kazanmalarını sağlayacak.