Outlier Ventures’un raporuna göre blockchain girişimleri altı aylık dönemi kapsayan 2019 yılının ilk yarısında toplam 822 milyon dolar değerinde yatırım topladı.

Firmanın yayınladığı ‘State of Blockchains Q2’ raporu bu tutarım toplamda 279 farklı risk sermayesi anlaşmasından geldiğini söylüyor. 279 anlaşmanın 159’u ise henüz tohum aşamasında yapılan yatırımlardı. Rapora göre bu durum, pazarın büyüklüğüne rağmen ekosistemdeki girişimcilik heyecanının düşmediğini gösteriyor.

Outlier’ı raporu ayrıca kurumlarına artık kavram kanıtlama çalışması da yapmadığını söylüyor. Bunun yerine birçoğu açık kaynaklı projeler başlatıyorlar. Örnek verecek olursa; EY, JP Morgan ve Target gibi şirketler son altı ayda açık kaynak kodlu projelerini yayınladılar.

Outlier Ventures başkanı Lawrance Lundy-Bryan konuyla ilgili olarak: “Piyasanın 2018’deki inanılmaz performansıyla kıyasladığımızda blockchain alanındaki büyük risk sermayelerinin azaldığını görüyoruz. Yine de artan düzenleyici faaliyetlerle birlikte kripto para birimi borsaları yatırımcılar için güçlü bir favori olmaya devam ediyor. Sadece Bithumb borsası tek başına 200 milyon dolar topladı.” ifadelerini kullandı.

Blockchain teknolojisinin oldukça popüler olduğu 2018 yılında bu alana yönelik yatırımlar beklentilerin de üzerinde bir performans göstererek birçok analisti şaşırtmıştı. Bu yıl ise artık bu teknolojiye dair daha temkinli yaklaşıldığı sonucu çıkartılabilir ancak diğer taraftan bugüne kadar yapılan yapılan yatırımların miktarı da hiç azımsanacak gibi değil.