Kripto para piyasası düşse de, Blockchain’e duyulan ilgi artarak sürüyor. Son dönemde kripto para ve dağıtık defter teknolojileri hakkında çıkan başarılı kitapları sizler için listeledik:

1- Digital Gold

Bu kitap kripto sektörünün esaslarını öğrenmek için mükemmel bir başlangıç. İlk kripto para Bitcoin, Satoshi Nakamoto takma isimli, kimliğini gizleyen biri tarafından yaratılmıştı. Bu kitap Bitcoin’in ilk zamanlarında Nakamoto’nun bu para birimiyle ilgilenen insanlarla yaptığı diyalogları açığa çıkarıyor.

2. Blockchain Revolution

Bitcoin’in tarihçesini ve bu dijital para birimiyle oynayanların mentalitesini anladıktan sonra, Blockchain teknolojisinin temel esaslarını da anlamak önemli.
Bu kitap tanınmış yönetim ve ticaret strateji uzmanı Don Tapscott ve oğlu Alex tarafından yazıldı ve Blockchain teknolojisinin halihazırda ve gelecekte sunabileceği olasılıkları keşfediyor. Blockchain Revolution, Blockchain teknolojisinin işleri tamamiyle değiştirebilen yetkinliklerini keşfeden bir kitap. Blockchain’in parayı yalnızca yeniden yapılandırmasını değil aynı zamanda gelecekteki banka işlemlerini nasıl şekillendirebileceğini de gösteriyor.

3. Blockchain Basics

Blockchain’in yetkinliklerini ve nasıl çalıştığını analitik zeminde kavradıktan sonra, aklınızda hala bazı soru işaretleri kalmış olabilir. İşte tam bu noktada, Blockchain Basics sizi Blockchain teknolojisinin kavramsal detaylarına taşıyor ve bunu yaparken görseller, analojiler ve illustrasyonlar kullanıyor. Bunların hepsi kavramları anlamanızı daha kolay bir hale getiriyor. 25 adımda Blockchain’i tanıtan bu kitap, Blockchain’in temel teknik detaylarına ışık tutuyor. Üstelik bunları anlamak için önceden programlama bilgisine sahip olmanıza gerek yok çünkü anlatım dili herkesin anlayabileceği, teknik olmayan bir üsluba sahip.

4. The Bitcoin Standart

Bu kitabın konusu, bir ekonomistin bakış açısıyla Bitcoin’i ele alıyor. Saifedean Ammous, insanlık tarihi boyunca paranın gelişimini ve finansal takaslar için insanlığın bu zamana kadar kullandığı çeşitli çözümleri yazıyor. Ekonomik büyüme, ticaret, kültür ve uluslararası barış bağlamları kitapta yer verilen konular arasında.
Yazar kitabında Bitcoin konseptini tanıtırken, günümüz ekonomik sistemiyle nasıl bir araya geldiğini, Bitcoin’in bir başka para birimi olmak yerine bir çeşit para kazandırma aracına dönüşmesi de anlatıyor.

5. The Truth Machine

Bu kitap, Blockchain teknolojisinin dünyayı geleceğe taşımaktaki rolünü ele alıyor. Bitcoin’e odaklanmıyor fakat Blockchain teknolojisi üzerinden özellikle günümüz dünyasında mahremiyet konusunu ve dünyanın genel durumunu tartışıyor. Veri ve gizlilik üzerinde kontrol sahibi olma, kısıtlamalar olmaksızın finansal katılımlarda bulunma ve toplumsal sınıflar arasında paylaştırılan sağlıklı güç dengesinin geri kazanılması gibi konuları inceleyerek, Blockchain’in toplum üzerindeki faydalarını ayrıntılı bir şekilde açıklıyor.

6. Cryptoassets

İdeolojik argümanlar ve söylevler hakkında okuma yaptıktan sonra, kripto para yatırımı konusunda pratik bir anlayış edinmek de ayrıca önemli. Bu kitap, kripto paralar hakkında bazı önemli görüşler içeriyor ve bu görüşler özellikle sektördeki yatırımcılar için oldukça bilgilendirici. Cryptoassets yatırıma uzun vadeli bir yaklaşımda odaklanıyor ve okuyucuyu bir kripto projesini başarılı kılabilecek farklı yönler hakkında farkındalık sahibi yapıyor.

7. Mastering Bitcoin

Bu, listedeki son kitap olabilir fakat kesinlikle okumanız gereken son kitap değil. Mastering Bitcoin, Bitcoin hakkında okumanız gereken en önemli kitaplardan sadece biri. Listede sonuncu olmasının sebebi ise bu kitabın bilgisayar programcıları ve geliştiriciler için yazılmış olması. Kitap Blockchain programlamanın teknik detaylarına kadar iniyor. Programlamaya aşina olmayan insanlar büyük olasılıkla çok şey anlamayacak olsa da, yine de okunmaya değer bir yapıt.

8. Blockchain 101 v.2

Türkiye’nin ilk ve tek Blockchain odaklı kitabı olan ve 2017 yılında çıkan Blockchain 101, yenilenmiş versiyonuyla bir kez daha okurlarla buluşuyor. Ahmet Usta ve Serkan Doğantekin tarafından kaleme alınan kitap, v.2 ile beraber güncellenerek, çok daha kapsamlı hale getirildi.